HABERLER & YAYINLAR

HABERLER & YAYINLAR

HABERLER

Asya Şirket Ödemeleri Anketi 2020: COVID-19 geçtiğimiz yıl yeni başlayan toparlanmayı tersine çevirecek

06.07.2020

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ticaret gerilimlerinin damgasını vurduğu 2019 yılının ardından, Coface tedarik zinciri değişikliklerinin ve ABD Merkez Bankası’nın sağladığı ilave likiditenin desteği ile Asya bölgesinde (Çin hariç olmak üzere) yeni başlayan bir toparlanma gözlemliyor.2018 yılında 69 gün olan ortalama ödeme vadesi 2019 yılında iyileşme kaydederek 67 güne indi. 2019 yılında şirketlerin yüzde 65’i ödemelerde gecikme yaşadığını bildirirken (bu oran 2018 yılında yüzde 63 idi), 2018 yılında 88 gün olan ortalama ödeme süresi 2019 yılında 85 güne indi.

Daha fazlasını oku

Coface GIEK Kredittforsikring AS’yi satın alma işlemini tamamladı

03.07.2020

Coface, 2001 yılında kurulan, Norveç Ticaret, Sanayi ve Balıkçılık Bakanlığı’na ait kısa vadeli ihracat kredisi sigorta portföyünü yöneten GIEK Kredittforsikring AS şirketinin satın alma işleminin tamamlandığını açıkladı. Coface GIEK Kredittforsikring AS’ye ait hisselerin tamamını satın aldı ve şirket ticaret faaliyetlerini bundan böyle Coface GK markası altında sürdürecek.

Daha fazlasını oku

İspanya ve İtalya’daki şirket bilançoları COVID-19 şokuna hazır mı?

29.06.2020

2020 yılının ikinci çeyreğinin yılın en zorlu dönemi olacağı görünmesine rağmen, toparlanmaya giden yolun uzun ve zahmetli olacağını düşünmek için artık iyi sebeplerimiz var. Hemen sağlanan vergi ertelemeleri ve likidite garantilerine rağmen, birçok şirketin kendini zorlu bir durum içinde bulması muhtemel.

Daha fazlasını oku

Avrupa’da İşletme İflasları: Yasal prosedürlerdeki değişiklikler vade tarihlerini geçici olarak erteliyor

22.06.2020

COVID-19 pandemisi Avrupa’da daha önce görülmemiş ölçekte ekonomik sonuçlar doğuruyor. Hem arz hem de talep tarafında yaşanan ikili şok, birçok şirkette çalışanların işe gidememesi sebebiyle (en azından kısmen de olsa) üretimin durmasına ve hareketlilik kısıtlamaları sebebiyle tüketimin düşmesine yol açtı. Gelirlerdeki azalma şirketlerin nakit akışlarını kötüleştirirken, ödemelerdeki gecikmeleri ve sonuçta ödeme temerrütlerini arttırdı.

Daha fazlasını oku

Coface Barometre 2020 İkinci Çeyrek Ağır bir şoktan sonra çeşitlendirilmiş bir toparlanma sürecine geçiş

11.06.2020

Salgın kontrol önlemlerinin yumuşatılmasına yönelik ilk uygulamaların birkaç hafta sonrasında, Avrupa’nın birçok ekonomisinde faaliyetin hızlandığı görülüyor. Ancak, Çin’den yaklaşık iki ay sonra başlayan bu kademeli ve kısmi toparlanma, salgın kontrol önlemlerinin küresel büyüme üzerindeki etkilerini tamamen ortadan kaldırmayacak. Bu bağlamda, Coface 2020 yılındaki resesyonun (dünya GSYH’sında yüzde 4,4 daralma) 2009 yılındaki resesyona göre daha güçlü olacağını tahmin ediyor. Koronavirüs pandemisinin ikinci bir dalgasının yaşanmayacağı varsayımına dayalı olarak 2021 yılında beklenen toparlanmaya karşın (yüzde 5,1), ABD, avro bölgesi, Japonya ve Birleşik Krallık’ta GSYH artış oranı 2019 yılına göre 2 ile 5 puan arasında daha düşük olacak.

Daha fazlasını oku
Tüm haberler