HABERLER & YAYINLAR
31.08.2016
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

ABD’deki ilaç firmaları faaliyetleri ile ilgili iki zıt senaryo ile karşı karşıyalar: "iyimser" ya da "kötümser”

ABD’deki ilaç firmaları faaliyetleri ile ilgili iki zıt senaryo ile karşı karşıyalar: "iyimser" ya da "kötümser”

 

 Uygun Fiyatlı Sağlık Hizmetleri Kanunu sigortalı hastalar ile sigortacılar arasındaki ilişkilerin dengelenmesine yardımcı oluyor, ancak fiyat sorununu ele almıyor
 ABD’deki başkanlık seçimleri: Reçeteli ilaç fiyatlarını düşürmeye yönelik önlemler
 2016 yılında reçeteli ilaç fiyatlarında %9,3 oranında bir artış daha bekleniyor
 Kuzey Amerika’nın ilaç sektörünün risk notu yükseltilerek “düşük riskli” olarak belirlendi
 Uzun vadede fiyatların düşmesi beklenebilir; bunun ilaç şirketleri üzerinde olumsuz sonuçları olacaktır

 

Güçlü özel sektör ve kamu yatırımlarına rağmen, ABD’deki sağlık göstergeleri en gelişmiş 12 ülke ile karşılaştırıldığında ortalamanın altında kalıyor.

 

Uygun Fiyatlı Sağlık Hizmetleri Kanununun kademeli olarak uygulamaya konulması nüfusun sağlık sigortasına makul fiyatlarla erişimini arttırmıştır. ABD’nin başkan adaylarının programlarına öne çıkan bir başka önemli husus da pahalı reçeteli ilaçların fiyatlarının düşürülmesidir. ABD’de her beş kişisel iflastan üçü sağlık ile ilgili borçlardan kaynaklanmaktadır. Çünkü diğer gelişmiş ülkelerinin aksine sağlık hizmetlerinin kapsamı eşitlikçi değildir ve ilaç firmaları ilaç fiyatlarını serbest bir şekilde belirleyebilmektedir. İlaç firmaları ilaç fiyatlarının yüksekliğini Ar-Ge için yaptıkları yüksek harcamalar ve dünya genelinde patent haklarının ortalama süresinin nispeten kısa olması ile haklı göstermeye çalışmaktadırlar. ABD ekonomisinin 2008-2009’da yaşadığı şoka rağmen, ilaç fiyatları yükselmeye devam etmiş ve hiçbir yavaşlama dönemi olmamıştır.

 

ABD şu anda sağlık hizmetlerine harcadığı kaynaklar (2014 itibariyle GSYH’nın yüzde 17,1’i) bakımından gelişmiş ülkeler arasında lider konumundadır. Buna rağmen sonuçlar halen Batı standartlarının çok altında1 . Örneğin, beklenen yaşam süresi daha düşük, obezite oranı iki katı, bebek ölüm oranı daha yüksek ve yaşılar arasında en az iki kronik hastalık prevalansı oldukça yüksek.

 

Kısa vadede ilaç fiyatlarında düşüş senaryosunun gerçekleşmesi beklenmiyor

 

Ödeyenlerin dağınık manzarası ve düşüm müzakere ağırlıkları sebebiyle federal hükümet ilaç fiyatlarını kontrol etmeyi güç buluyor (Avrupa’daki kamu sistemlerinin aksine). Ek olarak,

Bu basın bültenini indir : ABD’deki ilaç firmaları faaliyetleri ile ilgili iki zıt senaryo i... (274,23 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst