HABERLER & YAYINLAR
12.07.2021

Barometre Q2 2021: İki vitesli bir dünya

Barometre Q2 2021: İki vitesli bir dünya

Paris, 8 Temmuz 2021 – Pandeminin başlamasından 18 ay sonra, aşılamaya erişim artık  insanların günlük yaşamlarının seyrini ve global ekonomiyi belirleyen temel faktör haline  geldi. 2021 yılı için GSYİH artış oranı tahminleri yukarı doğru güncellendi (+%5,6), fakat bu,  esas olarak Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen pozitif sürprizlerin bir sonucudur. Bu  iyileşen büyüme beklentileri dünya ticaretinde de yansımalarını buluyor: Geçen yıl ticaret  hacmindeki %5 düşüşten sonra, Coface, 2021 yılında ticaret hacminin %11 oranında  artmasını beklemektedir.
Uluslararası ticarette gözlemlenen bu büyüme trendi ile, hammadde ihraç eden ülkeler dış  ticaret konusunda ortaya çıkan bu iyileşmeden yararlanabiliyorlar. Aynı zamanda,  gelişmekte olan ülkelerde aşılama kampanyalarının yavaş ilerlemesi, gelecek oniki ay  içerisinde sürü bağışıklığının sağlanması ihtimalini ortadan kaldırıyor. Bu da, dur-kalk  süreçlerinin pek çok gelişmekte olan ülkede inatla süreceğine ve iç talebi daraltmaya  devam edeceğine işaret ediyor. 

 

Son olarak, Coface, sağlık krizine ve enflasyonun hızlanmasına bağlı olarak politik riskte bir artış olacağını da öngörüyor.2022 yılında Avrupa ve Kuzey Amerika: Dur-kalk sürecinin sonuna ve yeni altyapı yatırımlarına doğru Coface’ın Nisan ayında son Barometresini yayınladığı günden bu yana, Kuzey Amerika’da ve Avrupa’da aşılama sürecinin dünyanın geri kalanından daha hızlı ilerlemesiyle major sağlık trendleri de hızlanmış bulunmaktadır. İlkbaharda dolaşım kısıtlamalarının etkileriyle birlikte, bu aşılama kampanyalarının hızlanması, bu bölgelerde yeni enfeksiyonların sayısında bir düşüşe yol
açtı. Bu nedenle, yerel otoriteler ekonominin belirli bölümlerini yazdan önce tekrar açabildiler.Bununla birlikte, bu pozitif trendin devamını belirsiz hale getiren iki risk bulunmaktadır:
- Gelecek aylarda da devam ettiği takdirde sürü bağışıklığının kazanılmasını geciktirecek olan aşılama hızındaki yavaşlama
- Virüs insanlar arasında hızla bulaştığından dolayı sürü bağışıklığını kazanmak için aşılması gereken eşik çok daha yüksek olacaktır. Bununla birlikte, daha hızlı bulaşabilen
yeni varyantların görülmesi de gelecek aylarda salgının yeni dalgalarının meydana gelebileceği yönündeki korkuları artırmaktadır.
Bu iki riskin gerçekleşmemesi halinde, Avrupa ve Kuzey Amerika ekonomileri bu yazın sonuna kadar normale yakın durumlarına ve işlevlerine geri dönecektir.

Bu basın bültenini indir : Barometre Q2 2021: İki vitesli bir dünya (568,17 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst