HABERLER & YAYINLAR
26.12.2013
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

COFACE: GECİKEN ÖDEMELER ARTIK İFLAS EDEN MÜŞTERİLERDEN DAHA BÜYÜK BİR TEHDİT OLUŞTURUYOR

COFACE: GECİKEN ÖDEMELER ARTIK İFLAS EDEN MÜŞTERİLERDEN DAHA BÜYÜK BİR TEHDİT OLUŞTURUYOR

Ticari alacak sigortası alanında bir dünya lideri konumundaki Coface, Eylül 2013 sonu itibariyle İngiltere’deki alacak sigortası müşterilerinin neredeyse 590’ından tazminat talebi bildirimi aldı. Bunlardan yüzde 60’ı bir müşterinin uzun süreli temerrüdü sebebiyle yapılırken, yüzde 40’ı müşteri iflası sebebiyle yapıldı 2012 yılının aynı döneminde, tazminat talebi bildirimlerinin sadece % 33’ü uzun süreli temerrüt sebebiyle yapılırken, yüzde 67’si iflas sebebiyle yapılmıştı. Coface İngiltere tarafından üçüncü çeyrekte alınan uzun süreli temerrüt sebepli tazminat talebi bildirimlerinin ortalama büyüklüğü 25.000 £’in biraz altında gerçekleşti.

 

Coface İngiltere “Bilgilendirme, Tazminat Talepleri ve Tahsilatlar Direktörü” Andrew Share konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bulgularımız ulusal eğilimi yansıtıyor; İngiltere ve Galler’de şirket iflaslarının sayısı ikinci çeyrekte %10,5 oranında artmasına rağmen, zirve seviyesine ulaştığı 2009 yılından bu yana düşmeye devam etmektedir ve 2013 yılının üçüncü çeyreğinde 2012 yılı üçüncü çeyreğine göre % 2,0 daha düşük gerçekleşmiştir. Bununla birlikte, bu seviye 2008 yılındaki kriz başlangıç seviyesine göre halen çok yüksektir ve şirketlerin mevcut durumu kırılganlığını korumaktadır.”

 

Düşük faiz oranları ve uygun kredi koşulları şirketlerin hayatta kalabilmesine olanak sağlıyor, ancak bunların çoğu büyüyemeden veya yatırım yapamadan sadece ayakta kalabiliyor. Bu bağlamda, gecikmiş ödemeler sebebiyle Coface İngiltere’ye tapılan tazminat talebi bildirimlerinin oranının iki katına çıkması aslında şaşırtıcı değildir. Bazı şirketler her ne kadar tedarikçileri üzerinde yıkıcı sonuçlar doğurabilse de mümkün olduğunca nakitlerine tutunmaya çalışıyor. Yukarıda da belirtildiği gibi, üçüncü çeyrekte uzun süre geciken ödemeler sebebiyle yapılan tazminat talebi bildirimlerinin ortalama büyüklüğü 25.000 £’in biraz altında gerçekleşmiştir. Eğer alacak sigortası koruması altında değillerse, çok az şirket nakit akışlarında bu gibi bir bozulmaya dayanabilir.

 

Doğal olarak, bu zor zamanlarda müşterilerimizi desteklemek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Örneğin, Coface şu anda 5.000 £’e kadar olan tüm tazminat taleplerini ortalama 5 gün içerisinde, diğer tazminat taleplerini ise 30 gün içerisinde ödemektedir. Bununla birlikte, işletmelerin müşterilerinin ödeme davranışlarını izlemek ve geç ödeme yapan müşterilere karşı risklerini sınırlamak için etkili bir alacak yönetimi stratejisine sahip olmaları önemlidir.

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst