HABERLER & YAYINLAR
17.04.2016
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Dünya genelinde çelikte kapasite fazlası mevcut. 2016 yılında risk en yüksek seviyeye ulaştı

 

Dünya genelinde çelikte kapasite fazlası mevcut. 2016 yılında risk en yüksek seviyeye ulaştı

 

 2000’li yıllarda Çin’in sürüklediği uzun süren bir talep artışı döneminin ardından, küresel ekonomideki zayıf büyüme çeliği olumsuz etkiliyor
 Kapasite fazlası ve Çin’in ihracatı arz ve talep arasındaki dengesizliği körüklüyor
 Şubat 2016’da, Çin hükümeti üretim kapasitesindeki 40 milyon tonluk ilk azaltımı açıkladı
 Çelik şirketleri için kredi riskleri artıyor
 Piyasanın 2018’den önce tekrar dengeye kavuşması beklenmiyor

 

Kredi riskleri zirveye ulaştı

 

2014 yılında Çin dünyadaki toplam çelik üretiminin yüzde 45’ini oluşturuyordu. Ancak artık tüketim iştahı azalıyor. 2014 yılında yüzde 3,3 oranında daralma yaşanmış ve 2015 yılında tüketim yüzde 5 düşmüştür. Bu arada, Çin’in üretim kapasitesi artmaya devam etmiş ve arz ile talep arasındaki küresel dengesizliği daha da yükseltmiştir. Küresel üretim zayıflıyor (Şubat 2016 sonu itibariyle yüzde -3,1) ve çelik üretim hatlarının üçte biri durma noktasına gelirken, arz halen yüksek düzeydedir. Bu durum, önemli ölçüde düşmüş olan fiyatlar üzerinde güçlü bir baskı oluşturmuştur. Çin şu anda üretim fazlasını ihraç etmektedir (2015 yılında hacmen yüzde 20); bu durum Avrupa, ABD ve yükselen ülkelerdeki çelik üretim yapılarını özellikle zayıflatmaktadır.

 

Çin ekonomisi yapısal değişiklikler yaşamaktadır. Çin’in büyüme modelinde imalat sektörü büyüyen hizmetler sektörüne yer açmaktadır. Ülkenin yurt içi çelik tüketimi zirveye ulaşmış durumdadır ve düşmeye devam edecektir. Coface küresel metal üretiminde kredi risklerini kademeli olarak düşürmüştür. Metal, incelenen 12 sektör arasında en riskli konumundadır. Şu anda Latin Amerika, yükselen Asya, Orta Doğu ve Batı Avrupa bölgelerinde "çok yüksek riskli”, Orta Avrupa ve Kuzey Amerika bölgelerinde "yüksek riskli” olarak değerlendirilmektedir.

 

Aslında, çelik dünyadaki en az kârlı sektörlerden birisidir (94 sektör arasında 90. sırada yer almaktadır) ve borçluluğun en derin olduğu sektördür. Çin’in fiyat rekabetçiliği (özellikle düşük kaliteli çelik için) dünya genelindeki çelik üreticilerini zayıflatmaktadır. Mevcut kapasite fazlası da Çin’deki kredi riskleri üzerinde baskı oluşturmakta ve şirket borçluluğu önemli ölçüde yükselmektedir.

Bu basın bültenini indir : Dünya genelinde çelikte kapasite fazlası mevcut. 2016 yılında ris... (413,74 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst