HABERLER & YAYINLAR
05.05.2014
KURUMSAL HABERLER

KİM 1 TRİLYON DOLAR İSTER?

Coface Ülke Riskleri Konferansı’nda konuşan Coface Baş Ekonomisti Yves Zlotowski, gelişmekte olan ülkelerde, cari açıkların ve uzun vadede zayıflayan büyümenin, şirketler için yük oluşturduğunu söyledi.

 

160 ülkede ticari bilgi sağlayabilen ve dünya genelinde 135 bin müşterisi ile 450 milyar Euro'luk ticari riski yöneten dünyanın en yaygın ticari alacak sigortası şirketi Coface tarafından her yıl düzenlenen Ülke Riskleri Konferansı bu yıl 29 Nisan 2014 tarihinde Intercontinental Hotel’de düzenlendi.

 

Tüm risklere karşı koruma sağlamanın öneminin arttığı konjonktüre uygun olarak Ülke Riskleri Konferansı’nın bu yılki konu başlığı “Önüm Arkam Sağım Solum Sobe...” oldu. Konferansta Türkiye’yi yakından ilgilendiren konular “Bankalar Ne İster?”, “Nedir Bu Risk?” ve “Kim 1 Trilyon Dolar İster” başlıkları ile işlendi.

 

Coface Türkiye Genel Müdürü Belkıs Alpergun kalıcı gelişim ve büyümenin riski doğru yönetmek için önemine dikkat çekti. Coface’ın iş ortaklarının kredibilitenin önemini kavramasının altını çizen Belkıs Alpergun, açılış konuşmasında kredibilite kavramını kullanarak değişen şartlara hızlı şekilde adapte olabilmek için yapılması gerekenleri tartışmaya açtı.

 

Coface Baş Ekonomisti Yves Zlotowski ise, ülke risklerini anlattığı konuşmasında başta Almanya, İspanya ve Fransa olmak üzere Euro Bölgesi’ndeki toparlanmaya dikkat çekti. Zlotowski ayrıca Çin’de artan şirket risklerine, Rusya ekonomisindeki yavaşlama ile jeopolitik krize ve gelişen ülkelerin karşı karşıya oldukları risklerdeki artışa değindi. Yves Zlotowski, "Gelişmekte olan ülkelerde, cari açıklar ve uzun vadede zayıflayan büyüme şirketler için yük oluşturmaktadır" dedi.

 

Coface’ın, Türkiye’nin risk değerlendirmesini Mart ayında negatife çevirdiğini kaydeden Coface MEDAF Ekonomisti Seltem İyigün de yaptığı konuşmada bu değerlendirmenin temelinde, yavaşlayan iç talebe paralel olarak büyüme beklentisinin gerilemesi, TL’deki değer kaybının üretim maliyetleri üzerinde baskı yaratarak karlılıkları etkilemesi ve bu durumun, özellikle sermaye yapıları kuvvetli olmayan firmalar açısından iflas riskini artırması gibi nedenlerin bulunduğunu söyledi. İyigün önümüzdeki bir sene içinde ülkede iki seçim yapılacak olmasının, belirsizlik ihtimallerini de beraberinde getirdiğini ekledi.

 

Her yıl düzenlenen konferansta bu sene, Yıldız Holding Finans Grubu Başkanı Atilla Kurama “Bankalar Ne İster” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Firmaların bankalarla olan ilişkilerinde dikkat etmeleri gerekenlerin altını çizen Kurama, kredibilite isteyen firmaların şeffaf ve hesap verebilir doğru raporlama yapmasının öneminden bahsetti.

 

İstanbul Finans Merkezi Girişimi Başkanı Artunç Kocabalkan’ın moderatörlüğünü üstlendiği “Kim 1 Trilyon Dolar İster” başlıklı panelde, Ekonomist ve Yazar Deniz Gökçe ile Sanko Holding A.Ş Finans Direktörü Mustafa Günbulut’un katılımı ile 1 trilyon dolar büyüklüğe yaklaşan Türkiye ekonomisine ve Türk şirketlerine dair değerlendirmeler yapıldı.

 

Yerel ve yabancı ekonomistler, şirket yöneticileri, bankacılar ve akademisyenlerden oluşan katılımcılar, Levent Erden’in de “Nedir Bu Risk” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdiği konferanstan, her yıl olduğu gibi akılda kalıcı başlıklarla ayrıldılar.

Bu basın bültenini indir : KİM 1 TRİLYON DOLAR İSTER? (284,18 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst