HABERLER & YAYINLAR
28.12.2015
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

TL’deki değer kaybı ile siyasi ve ekonomik belirsizlikler, borçlu Türk şirketleri için risk oluşturuyor

2015 yılında siyasi belirsizlik, güvenlik sorunları ve küresel ekonomik endişeler liranın dolar karşısındaki değerini tüm zamanların en düşük seviyesine itti ve yüksek döviz borcu olan Türk işletmeleri için kötü bir tablo yarattı.

 

-Türkiye'nin sermaye girişlerine ve ithalat girdilerine olan akut bağımlılığı sebebiyle, şirketler sert dalgalanmalardan ve liradaki güçlü değer kaybından olumsuz etkilendi
-Avronun dolar karşısındaki zayıflığı, üretim giderleri ABD doları ve gelirleri Avro bazında olan şirketlerin kâr marjını daralttı
-Bu gelişmeler özellikle yılın ilk üç çeyreğinde metal (demir ve çelik hariç), inşaat ve kimyasallar gibi sektörlerin görünümü üzerinde baskı oluşturdu.

 

24 Eylül tarihinde liranın ABD doları karşısındaki değeri 3,07'lik kur ile tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Buna sebep olan faktörler devam eden siyasi belirsizlik ile ABD Merkez Bankası'nın faiz oranı artırımı sürecindeki belirsizlikler doğrultusunda yükselen piyasalarda riskten kaçınma eğilimi oldu. Ülkenin üretim sisteminin emtia ve sermaye malları ithalatına ağır bir şekilde bağımlı olması sebebiyle, liranın zayıflaması üretim maliyetlerinde yükselişe yol açtı. Üretim için gereken ithal girdilerin yükselen fiyatları şirketlerin kâr marjlarının daralmasına sebep oldu.

 

Yükselen üretim maliyetleri ile daralan kâr marjları özellikle yüksek döviz borcu olanlar (finansal olmayan şirketlerin toplam borcunun yüzde 75'ini oluşturuyor) olmak üzere Türk şirketlerinin mali durumunda kötüleşmeye yol açtı. Ödeme performansının bir göstergesi olan karşılıksız çeklerin değeri, 2015 yılının ilk 10 aylık döneminde 2014 yılının aynı dönemine göre yüzde 38 yükselirken, karşılıksız çek hacmi yüzde 13 arttı.

 

Coface MENA Ekonomisti Seltem İYİGÜN bu konuda şunları belirtti: “Bu, Türk şirketlerinin finansal sağlığının önemli bir göstergesidir. Genellikle, sağlam ekonomik büyüme ve güçlü lira dönemlerinde, şirketler faturalarını kısa bir sürede ödeyebiliyor. Büyüme yavaşladığında ve lira değer kaybettiğinde ise, şirket ödemelerindeki gecikmelerin süresi ve ödenmeyen çek sayısı daha da artıyor.”

 

Bölgesel gerilimler ödeme performansını olumsuz etkileyen bir başka faktör oldu. 2015 yılının ilk dokuz aylık döneminde, Türkiye'nin Orta Doğu ve Rusya'ya ihracatı (ihracat ödemelerinin ABD doları olarak yapıldığı bölgeler) bir önceki yıla göre sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 40 azaldı. İhracattaki düşüş özellikle plastik, kimyasal, metal (altın hariç) ve giyim sektörlerinde önemli düzeyde gerçekleşti. Ocak-Eylül 2015 döneminde bu sektörlerin ihracatında bir önceki yılın aynı dönemine göre yaşanan düşüş oranları sırasıyla yüzde 8, yüzde 16, yüzde 21 ve yüzde 11 oldu. Bu durum şirketlerin ihracat gelirlerini olumsuz etkiledi.

Bu basın bültenini indir : TL’deki değer kaybı ile siyasi ve ekonomik belirsizlikler, borçlu... (328,15 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst