HABERLER & YAYINLAR
27.02.2018
KURUMSAL HABERLER

NAFTA’nın yeniden düzenlenmesine ilişkin müzakereler - Meksika’nın “yüksek riskli”1 otomotiv sektörü kötüleşerek krize girebilir...

Meksika’nın otomotiv sektörü ülke ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır. 1993 yılında sektörün ülkenin GSYH’sı içindeki payı yüzde 1,5 ve imalat sektörü hasılasındaki payı yüzde 8,5 iken, 2015 itibariyle bu oranlar sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 18’e yükselmiştir. Öte yandan, Meksika doğrudan veya dolaylı olarak 1,7 milyon kişiye istihdam yaratan 8 otomobil fabrikasına sahiptir. ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim sürecinin başından bu yana kullandığı söylemler henüz sektörel bir zarar vermedi, ancak NAFTA’nın yeniden düzenlenmesi için yapılan müzakereler ve Meksika’nın seçim gündemi sebebiyle riskler yoğunlaştı.

 

Otomotiv sektörü NAFTA müzakerelerinin en tartışmalı konularından birisini oluşturuyor
ABD Başkanı Donald Trump 2016 yılında başlattığı seçim kampanyasının başından bu yana sürekli olarak NAFTA anlaşmasını eleştirmekte ve bu anlaşmanın Amerika Birleşik Devletleri’nin Meksika’ya karşı ticaret açığı vermesine, dolayısıyla istihdama zarar verdiği suçlamalarında bulunmaktadır. Müzakere edilen en tartışmalı konulardan birisi otomotiv sektörüdür. Anlaşmanın mevcut haline göre, gümrüksüz ithalat yapılabilmesi için, tamamlanmış bir otomobilin bileşenlerinin yüzde 62,5’inin kaynağının ortak ülkeler olması gerekmektedir. Anlaşmanın yeniden düzenlenmesi için yapılan müzakerelerde ABD bu oranın toplam yüzde 85’e çıkarılmasını ve Amerikan üreticilerinin payının en az yüzde 50 olmasını garanti etmek istemektedir. Bu öneri Kanada ve Meksika tarafından kategorik olarak reddedilmiştir. Bu sonuç, üretiminin yüzde 60’ını Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç eden Meksika’nın ihracatı için pek olumlu olmayacaktır.

Bu basın bültenini indir : NAFTA’nın yeniden düzenlenmesine ilişkin müzakereler - Meksika... (382,85 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst