HABERLER & YAYINLAR
13.05.2022
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Ukrayna'da Savaş: Kayıpların, kazançlardan çok daha ağır olduğu, gerçek kazananı olmayan bir savaş

Ukrayna'da Savaş: Kayıpların, kazançlardan çok daha ağır olduğu, gerçek kazananı olmayan bir savaş

Avrupa çalkantılı bir dönemden geçiyor

 

Ukrayna ve Rusya'nın birçok emtianın üretiminde önemli bir role sahip olması ile birlikte arz kesintilerine yönelik panik fiyatların artmasına yol açtı, bu da hane halkının harcanabilir gelir seviyesinde ve dolayısıyla tüketimde düşüşe neden oldu. Üretim maliyetleri yüksek seviyede kalmaya ya da artmaya devam ettikçe işletmelerin mali durumlarının önemli ölçüde bozulması muhtemel olduğundan, önümüzdeki dönemde işletmeler yatırım kararlarını alırken, oynaklık ve belirsizliğin baskısını oldukça güçlü bir şekilde hissedecekler.

 

Bu etkilere en çok maruz kalacak olanlar ise Rusya ile ekonomik bağları kuvvetli olan Orta ve Doğu Avrupa ve beraberinde Rusya fosil yakıtlarına olan bağımlılığından dolayı Batı Avrupa ekonomisidir. Rus doğal gazının en büyük müşterisi olan ve ekonomileri ağırlıklı olarak buna dayanan Almanya ve İtalya ise bu savaştan ağır etkilenecek ülkelerdir (GSYİH büyüme oranı üzerinde 1.6 pp olumsuz etki). Avrupa'nın diğer bölgeleri de savaşın etkilerini, nispeten daha zayıf olsa da hissedecektir.

 

Enflasyonist etkiler Fed'i beklenenden daha erken hareket etmeye zorluyor

 

Rusya ve Ukrayna ile ticaretin ve finansal risklerin daha sınırlı olması nedeniyle Atlantik genelinde savaşın büyüme üzerindeki etkilerinin daha hafif olacağı öngörülmektedir. Buna rağmen Amerika Birleşik Devletleri'nde, gıda ve enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle genel enflasyon oranı 41 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Bu kalemler dışında aylık fiyat artışı orta düzeyde seyretse de ABD Merkez Bankasının %2 hedefinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Bu da Fed'i beklenenden daha erken aksiyon almaya yönlendiriyor.

 

Mart ayında yapılan ilk faiz artışından sonra Açık Piyasa Komitesinin üyelerinin büyük bir çoğunluğu 2022 yılına kadar faizin "nötr" seviyede, yaklaşık %2-3 seviyesinde tutulmasını destekledi. Bu 1990 yılından bu yana verilen en sert sıkılaşma sinyali oldu. Biz de, böyle bir durumda ABD'de büyüme oranı düşeceği için 2022 yılı ABD GSYİH büyüme oranına yönelik tahminimizi %2.7 olarak aşağı doğru revize etmeye karar verdik.

 

İstisnasız tüm bölgeler ithal enflasyondan ve tedarik zincirindeki kesintilerden etkilenecek

 

Net negatif etkinin toplamda 0,5 puan olarak tahmin edildiği Afrika, mevcut durumun, enflasyonist baskıların yoğunlaşmasının ve Fed'in, sermaye akışını etkileyecek olan sıkılaşma politikasına geçmesinin, gelişen ekonomilerin nasıl etkilendiğini ortaya koyan mükemmel bir örnektir.

 

Omicron varyantı nedeniyle Çin'de yaşanan yavaşlamanın etkilerinin yanı sıra savaşın sonuçları da Asya bölgesini etkileyecektir. Avrupa'da uzun süredir devam eden bu anlaşmazlığın ya da yeni dönemde yaşanan bu süreçteki tırmanmanın 2022 yılında GSYİH büyüme oranı üzerindeki net negatif etkisi 0,5 puan olarak tahmin edilmektedir.

 

Latin Amerika, Fed'in sıkılaştırma politikasına karşı savunmasız olan bölgelerden bir diğeridir ancak artan emtia fiyatlarının bölgeyi olumlu etkilemesi beklenmektedir. Savaşın bölge üzerindeki net etkisine yönelik tahminimiz 0.1 yüzde puandır, ancak hala bir belirsizlik söz konusu ve yakın gelecekte dahi etkilerin tam olarak hissedilemeyebileceğini düşünüyoruz.

Bu basın bültenini indir : Ukrayna'da Savaş: Kayıpların, kazançlardan çok daha ağır olduğ... (771,41 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst