HABERLER & YAYINLAR
27.12.2017
Kurumsal Yayınlar

Türkiye: Etkileyici büyüme ancak dış etkenler karşısında artan kırılganlık

 Türkiye ekonomisi 2017 yılının ilk üç çeyreğinde önemli bir performans göstererek bir önceki yıla göre yüzde 7,4 büyüme kaydetmiştir. Üçüncü çeyrekte ekonomi bir önceki yıla göre yüzde 11,1 büyümüştür; bu G20 ülkeleri arasındaki en hızlı büyüme performansıdır. Özellikle geçtiğimiz yıl ekonomik faaliyeti etkileyen olumsuzlukları göz önüne aldığımızda, bu artış piyasa beklentilerinin oldukça üzerindedir. Bu yılki büyümede temel olarak devlet desteği ile artan yatırımlar ve ihracat belirleyici rol oynamıştır.

Özel tüketimdeki toparlanma da büyüme performansına güçlü bir şekilde katkıda bulunmuştur. Coface ekonominin 2017 yılında yüzde 6,5 ve 2015 yılında yüzde 5,2 büyüyeceğini tahmin etmektedir.

Türkiye’nin 2016 yılında siyasi ve ekonomik istikrarını ve güvenliğini tehdit eden bir dizi şok edici olay yaşadığı göz önüne alındığında, ülkenin ekonomik performansı özellikle etkileyicidir. Bu şoklar 2016 yılının üçüncü çeyreğinde ülkenin negatif büyüme kaydetmesine yol açarken, işletme güveni dibe vurmuş ve lira ABD doları karşısında yüzde 20 değer kaybetmişti. Hükümet daha sonra küçük ve orta ölçekli şirketlerin finansmana erişimlerini kolaylaştırmak için kredi garanti fonunun (KGF) büyüklüğünü arttırarak konjonktür karşıtı önlemler almaya karar verdi. Finansal olmayan şirketlerin kredi başvurularında Devlet garantör olmuştur ve kredi garanti fonunun büyüklüğü on kattan fazla artarak 250 milyar liraya ulaşmıştır (yaklaşık 64 milyar $). Ekim 2017 itibariyle, KGF 219 milyar liralık kredi için garanti sağlamış durumdadır. Bu kredi arzı şokunun ikinci çeyrek büyüme oranı üzerindeki etkisi +0,7 puan olarak tahmin edilmektedir1. Ancak bu katkı, 2017 yılının ilk üç çeyreğinde sadece yüzde 3 (yıllık bazda) artan kamu tüketimi artış rakamlarında kendini göstermemiştir. Hükümetin ekonomiyi destekleme yönündeki önlemlerinin çoğu KGF ve vergi indirimleri (örneğin beyaz eşya ve mobilya için) şeklinde olmuştur. Artan yatırımlar da ekonomiyi desteklemiştir. 2016 yılının ilk üç çeyreğinde yatırımlar yıllık bazda yüzde 2,7 artmış iken, bu yılın aynı döneminde yatırımlarda yıllık bazda yüzde 7,9’luk artış kaydedilmiştir.

Bu yayını indir : Türkiye: Etkileyici büyüme ancak dış etkenler karşısında artan... (1,10 MB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst