HABERLER & YAYINLAR
13.06.2016
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Asya Pasifik ülkelerinde firmaların ödeme alışkanlıkları

Asya Pasifik ülkelerinde firmaların ödeme alışkanlıkları

 

2015 yılında Asya Pasifik bölgesinde şirket ödemelerinde iyileşme yok

 

Coface’ın Asya-Pasifik ekonomileri ile ilgili her yıl gerçekleştirdiği ankette hazırladığı sorular 8 ayrı pazarda 2.793 şirkete yöneltildi. Avustralya, Çin, Hong Kong, Hindistan, Japonya, Singapur, Tayvan ve Tayland anketin yapıldığı ülkeler olarak belirtildi. Ankette 11 faaliyet sektöründeki şirket ödemelerinin durumu araştırıldı. Şirketlerin yüzde 85’nini likidite sorununu aşmanın bir çözümü olarak müşterilerine vadeli satış imkanları sunduğu görüldü.

 

 Şirketlerin yüzde 70’i vadesi geçmiş alacakların tahsilatında sorun yaşarken, 2014 yılına göre bir iyileşme bildirilmedi
 Şirketlerin yüzde 56’sı küresel ekonominin 2016 yılında hızlanmasının olası görünmediğini düşünüyor
 Ödeme deneyimleri bakımından Hindistan, Çin ve Singapur’da kötüleşme kaydedilirken, diğer ülkeler durağan bir görünüm sergilemiştir.
 En riskli sektörler inşaat, endüstriyel makine ve elektronik, otomotiv ve taşımacılık ile metal sektörleridir

 

Hindistan, Çin ve Singapur: en güçlü kötüleşmenin yaşandığı 3 ülke

 

2015 yılında neredeyse her 10 şirketten 7’si vadesi geçmiş ödeme sorunu yaşadı. Bunların temel sebepleri “müşterilerin finansal sıkıntıları” (%52), “marjları etkileyen sert rekabet” (%35,6) ve “finansman kaynaklarının eksikliği” (%26,4) olarak bildiriliyor. Hindistan’da katılımcıların yüzde 84’ü vadesi geçmiş ödeme sorunu yaşıyor. Yıllık cirolarının yüzde 2’den fazlasının aşırı uzun vadesi geçmiş ödeme sorunundan etkilendiğini bildiren şirketlerin oranında kayda değer bir yüzdelik artış görülüyor (2014 yılında %24 iken 2015 yılında %32) 1 Takibe düşen varlıklar sorununun bankaların kredi verme kapasitesini ve karlılığını azaltması muhtemel görünmektedir. Dolayısıyla bazı şirketler bankaların sıkılaşan kredi kontrollerinden olumsuz etkilenebilirler. Reformların beklenenden yavaş bir şekilde uygulanması orta vadeli görünümü gölgeliyor. Çin’in şirket ödemeleri deneyimi genel olarak zayıf kalmış görünüyor. Katılımcıların yüzde 80’i 2015 yılında vadesi geçmiş ödeme sorunu yaşadığını belirtmiştir. Katılımcıların yüzde 21’i vade tarihinden itibaren ortalama geçen sürenin 90 günden fazla olduğunu belirtmiştir. (Bu, ankete katılan bölge ülkeleri arasındaki en yüksek orandır.) Birçok sektördeki henüz çözülmeyen yüksek kaldıraç ve aşırı kapasite sorununa ek olarak RMB üzerindeki aşağı yönlü baskı ve hisse senetleri piyasasındaki volatilite 2016 yılında Çin’in önündeki diğer endişe kaynaklarını oluşturmaktadır.

Bu basın bültenini indir : Asya Pasifik ülkelerinde firmaların ödeme alışkanlıkları (566,27 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst