HABERLER & YAYINLAR
10.09.2021

COVID-19 sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri ekonomisine hangi perspektiflerden bakılabilir?

COVID-19 sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri ekonomisine hangi perspektiflerden bakılabilir?

Paris, 7 Eylül 2021 – BAE ekonomisi 2020 yılında çifte şokla sarsıldı; petrol fiyatlarındaki çöküş ve COVID-19 pandemisi. İlk tahminlere göre, BAE ekonomisi 2020 yılında %6,1
oranında daraldı. Bununla birlikte, 2021 yılı için ülke ekonomisinin görünümü daha parlak. Coface, ülkedeki hızlı aşılama kampanyası, global ekonomideki hızlı iyileşme ve enerji fiyatlarındaki yeniden artış ve yükselme eğilimi sayesinde ülke ekonomisinin %3,1 oranında büyüyeceğini beklemektedir.
Bununla birlikte, bu iyileşme oranı ve ölçeği sektörden sektöre farklılık gösterecektir. Turizm, inşaat ve perakende sektörlerinde performansın, virüsün yeni varyantlarına bağlı olacağını bekliyoruz. Bölgenin en fazla çeşitlendirilmiş ve gelişmiş sektörlerinden biri olan perakende sektöründe COVID yine belirleyici bir faktör olacaktır. Petrol ve nakliye sektörleri global ve bölgesel ekonomilerdeki keskin iyileşme ve toparlanmadan istifade edecektir. Temmuz ayında, BAE, temel petrol üretim referansının artırılması konusunda OPEC+ grubuyla anlaşmaya vardı. Mevcut güçlüklere rağmen, bazı yatırım projelerine de uyumlu olarak BAE petrol sektörü için genel görünümde pozitifliğini korumaktadır. BAE’nin bölgesel ticaret merkezi konumu ülkedeki nakliye sektörünü de destekleyecektir.

Bu koşullar altında, BAE ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi pek çok farklı sektörde ticaret ve yatırımlar açısından faydalı olacaktır. Bölgesel merkez statüsü ve konumu için rekabet sürecinde Suudi Arabistan ile BAE arasında bazı beklenmedik gerilimler çıkabilir, ancak yine de gerilimler ekonomik çerçeveyle sınırlı kalacaklardır.

Bu basın bültenini indir : COVID-19 sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri ekonomisine hangi pers... (718,63 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst