HABERLER & YAYINLAR
24.05.2017
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Yeni Coface Anketi BAE’deki petrol dışı özel sektör şirketleri arasında iyimserlik ortaya koyuyor

Yeni Coface Anketi BAE’deki petrol dışı özel sektör şirketleri arasında iyimserlik ortaya koyuyor
  • Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) şirketlerinin beklentileri temkinli bir şekilde olumlu.
  • İhracatçı şirketlerin yüzde 43,5’i ve yurtiçi tedarikçilerin yüzde 42’si karlılığı artmasını bekliyor; sırasıyla yüzde 52,2’si ve yüzde 59’u ise satışlarda geçtiğimiz yıla göre artış olacağını öngörüyor. İhracatçı şirketlerin yüzde 39’u nakit akışlarında iyileşme bekliyor.
  • BAE şirketlerinin vadesi geçmiş alacakları ve ödenmemiş faturaları toplam yıllık cironun tek haneli bir yüzdesini oluşturmuştur.
  • Ticari alacak riski bilincinin artması ile birlikte şirket ödeme vadeleri uzamaktadır.
  • Yurt içi tedarikçiler ekonomik yavaşlamadan ve sıkı likidite koşullarından ihracatçı şirketlere göre daha az etkileniyor.

Ticari alacak yönetimi çözümleri ve risk değerlendirme hizmetleri alanında dünya lideri olan Coface, BAE bölgesine ilişkin ilk Kredi Görüşü Anketinin sonuçlarını yayınladı. 11 farklı sektörde faaliyet gösteren 136 şirket arasında gerçekleştirilen anketin amacı, şirket ödemelerine ilişkin eğilimleri ve gelişmeleri anlamaktı.

Anket katılımcıları ödeme vadelerinin uzadığını bildirmiştir. Şirketler zayıflayan küresel ticaret ve sıkılaşan likidite sebebiyle düşen satış hacimlerine ödemeleri erteleyerek cevap vermiştir. Ancak, bu uzayan ödeme vadelerine rağmen, katılımcıların çoğunluğu BAE ve Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) bölgesinin gelecekteki ekonomik görünümü hakkında iyimserdir.

Coface Orta Doğu Ülkeleri CEO’su Massimo Falcioni anket ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu anketin sonuçları, özellikle ekonominin yine yavaş yavaş hareketlenmeye başladığı, ve BAE’deki işletmelerin bu yıl rekabetçi kaldıraç etkilerini en üst düzeye çıkarmayı hedeflediği oldukça iyi bir zamanda ortaya çıkmıştır. BAE’nin çeşitlilik arz eden ekonomisi petrol fiyatlarındaki düşüşün etkilerinin yoğunluğunun azaltılmasına yardımcı olmuştur. 2017 yılında devam etmesi beklenen büyümede temel olarak petrol dışı dış ticaret, özel tüketim, turizm ve Dubai Expo 2020’ye yönelik yeni yatırımlar sürükleyici bir etkiye sahip olacaktır."

Coface Orta Doğu Bölgesi Ekonomisti Seltem İyigün ise, bu konuda şunları belirtti: “BAE ekonomisinin çeşitlilik arz eden yapısı, yurt içi tedarikçilerin dünya ticaretindeki zayıf toparlanmadan etkilenen ihracatçı şirketlere göre ekonomik yavaşlamadan ve sıkı likidite koşullarından daha az etkilenmesini sağlamıştır.”

Bu basın bültenini indir : Yeni Coface Anketi BAE’deki petrol dışı özel sektör şirketleri... (253,07 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst