HABERLER & YAYINLAR

HABERLER & YAYINLAR

HABERLER

Coface Asya Kurumsal Ödemeler Anketi 2022: Asya şirketleri, ödeme gecikme sürelerinin kısalmasına karşın artan kredi riskleriyle karşı ka...

28.07.2022

Hong Kong, 29 Haziran 2021 – Coface tarafından Kasım 2021 ile Şubat 2022 arasındaki dönemde yapılan 2022 Asya Kurumsal Ödemeler Anketi, Asya Pasifik bölgesinde faaliyet gösteren yaklaşık 2800 şirkette pandeminin ikinci yılında gözlemlenen ödeme davranışlarındaki ve kredi yönetimi uygulamalarındaki gelişmelere ışık tutuyor. Ankete, Asya Pasifik bölgesindeki dokuz pazar (Avustralya, Çin, Hong Kong SAR, Hindistan, Japonya, Malezya, Singapur, Tayland ve Taiwan) ve 13 sektörde faaliyet gösteren oyuncular katıldı.

Daha fazlasını oku

Stagflasyondan kaçınmak için ekonomik küçülmeye mi gidiliyor? Dünya ekonomisi dönüm noktasında Coface 2022 Yılı 2. Çeyrek Barometresi

28.06.2022

Ukrayna'da savaşın başlamasının ardından geçen dört ayın sonunda çıkarılacak ilk dersler şekillendi: daha uzun süre devam edeceği öngörülen gerginlik daha şimdiden global jeo-ekonomik dengenin bozulmasına neden oldu. Kısa vadede savaş, iki yıl süren pandeminin etkisiyle hasara uğramış olan üretim sistemindeki sorunları ve dünya ekonomisinde sert iniş riskini artırıyor: daha bir kaç hafta önce dünya ekonomisi stagflasyon tehdidi ile karşı karşıya iken merkez bankalarının enflasyon artışı karşısında duruşunu değiştirmesi, özellikle gelişmiş ekonomilerde resesyon olasılığının tekrar ortaya çıkmasına neden oldu.

Daha fazlasını oku

DOĞU VE ORTA AVRUPA ÜLKELERİNDE ŞİRKET İFLASLARI ARTIYOR

17.06.2022

• Doğu ve Orta Avrupa Ülkelerinde, 2020 yılında iflas davalarında düşüş yaşanmasına karşın 2021 yılında kurumsal iflaslar artarak çoğu ülkede neredeyse pandemi öncesi seviyelere ulaştı.
• İflas eden kurum sayısı, yedi ülkede (Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Litvanya, Polonya, Romanya ve Slovakya) artarken beş ülkede ise azalmıştır (Hırvatistan, Estonya, Letonya, Sırbistan ve Slovenya).
• COVID destek önlemlerinin aşamalı olarak kaldırılmasına ve Rusya-Ukrayna savaşının sonuçlarına bağlı olarak Doğu ve Orta Avrupa'da, önümüzdeki çeyreklerde kurumsal iflaslarda artış yaşanması bekleniyor.

Daha fazlasını oku

Avrupa'daki savaşın, küresel sektör eğilimleri üzerinde, orta ve uzun vadedeki zincirleme etkileri: bu süreçte hızlı toparlayacak sektörl...

03.06.2022

Paris, 12 Mayıs 2022 – Şirketlerin, tedarik zincirindeki pozisyonları ya da coğrafi konumları açısından farklılıklar olsa da Coface’ın incelediği 13 sektörün tamamı, Ukrayna'daki savaşın zincirleme etkilerinden, orta ve uzun vadede, doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenmeye devam edecek. Savaş ile daha da alevlenen yüksek emtia fiyatlarının ve arz sorunlarının, neredeyse bütün sektörleri etkileyeceğini düşünüyoruz. Bu özellikle, AB komisyonu tarafından geçen hafta açıklanan Rus petrolü yasağının yayılma etkisi ile körüklenmesi muhtemel olan yüksek petrol ve tahıl fiyatlarında (Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya önemli tahıl üreticilerindendir) görülmektedir. Yarı iletken arzında devam eden kesintiler ve Şanghay’da artan COVID vakaları nedeniyle uygulanan kapanma tedbirlerinin yayılma etkisi bağlamında baktığımızda ise savaş devam ettikçe talep şokunun gerçekleşmesi olasılığı artacak, bu da dünya genelindeki durumun daha da kötüye gitmesine neden olacaktır.

Daha fazlasını oku

COFACE ÇİN KURUMSAL ÖDEME ANKETİ: TEDARİK ZİNCİRİ KESİNTİLERİNDE RİSKLER ARTIYOR VE HAM MADDE FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

30.05.2022

Paris, 11 Mayıs 2022 – Coface’ın 2022 Çin Kurumsal Ödeme Anketi 1, 2021 yılında daha az sayıda firmanın ödemelerde gecikmeyle karşı karşıya kaldığını ancak bu firmaların geciken ödemeleri tahsil süresinin, bir önceki yıla oranla uzadığını ortaya koymuştur. Ödemelerde gecikme süresi 2020 yılında ortalama 79 gün iken 2021 yılında 86 güne yükselmiştir. 13 sektörden 9'unda firmalar ödeme gecikmelerinde artış olduğunu bildirmiştir. Ankete göre gecikme sürelerinde en büyük artış görülen sektör, 43 gün ile tarım-gıda endüstrisidir ve hemen ardından ağaç, taşımacılık ve tekstil sektörleri gelmektedir.

Daha fazlasını oku
Tüm haberler