HABERLER & YAYINLAR

HABERLER & YAYINLAR

HABERLER

Coface Ülke ve Sektör Risk Barometresi- 2023-3. Çeyrek Mikroekonomik Koşulların Bozulması, Makroekonomik Dengelerin Limitleri Yeniden Sınanı...

01.11.2023

Paris, 17 Ekim 2023 – 2023 yılının başında gelmeye başlayan iyi haberler hızla yerini yılı umulandan daha kötü sonuçlarla bitireceğimize dair ipuçlarına bıraktı.Daha önce defalarca dile getirdiğimiz ve hatta bazıları giderek yoğunlaşan risklerin (finansal istikrar, sosyal ve politik riskler) yanı sıra enflasyonla mücadelenin henüz kazanılmadığını da unutmamalıyız: Enerji hariç diğer alanlarda enflasyon, halen merkez bankalarının belirlediği hedeflerin oldukça üzerinde seyrederken, İsrail'deki saldırıların ardından petrol piyasasındaki gerilim bir kez daha arttı. Tüm öncü göstergeler, yıl sonuna doğru Kuzey Amerika ve Euro Bölgesi'ndeki faaliyetlerde keskin bir yavaşlamaya yaşanacağına işaret ediyor; Çin ekonomisindeki toparlanma ise, yapısal zayıflıklar ve hane halkı ile işletmeler arasındaki güven eksikliği nedeniyle hızla yavaşladı. Bu koşullar çerçevesinde, 7 ülkenin risk değerlendirmesini (2 ülkenin notu yükseltilirken 5 ülkenin düşürüldü) ve 33 sektörün risk değerlendirmesini (17 sektörün notu yükseltilirken, 16 sektörün düşürüldü) revize ettik; yapılan bu değişiklikler, son derece değişken ve belirsiz bu ortamda önümüzdeki 18 ay boyunca beklentilerimizin istikrarlı bir şekilde devam edeceğini gösteriyor.

Daha fazlasını oku

On the way back to the bad old times in 2023's Germany Payment Survey

20.09.2023

Although payment behaviour remains in a relatively good shape even after this deterioration, companies are very pessimistic about their business outlook.
Learn more in our full publication.

Daha fazlasını oku

TRANSPORT SECTOR: RECOVERY TAKES HOLD FOR AIR TRANSPORT

03.08.2023

While the global macroeconomic outlook remains uncertain, the transport sector has recorded the highest number of risk assessment upgrades in the latest Coface barometer.

These reclassifications took place notably in Western Europe, in the Middle East and in Japan. They are mainly linked to the consequences of the reopening of China, the recovery in tourism and the impact of certain public policies (e.g. rail traffic in Germany). However, the overall risks remain high due to high energy costs and sluggish global demand

Daha fazlasını oku

EL NIÑO, A THREAT TO GLOBAL AGRICULTURE

03.08.2023

The El Niño weather phenomenon, which is due to return in the 2 nd half of 2023, is set to amplify the effects of climate change. The Indian-Pacific region is likely to experience severe heat and drought from Q4 onwards, and the impact of El Niño on the agricultural sector will be particularly visible in 2024, as commodity yields are highly dependent on weather conditions (heat, rainfall).

Coface's forecasts point to major uncertainties for certain agricultural commodities (cereals, sugar, palm oil, citrus fruit) in the medium term, and significant risks for food security in certain regions of the world.

Daha fazlasını oku

Coface Ülke ve Sektör Risk Barometresi -2023- 2. Çeyrek Gerçekleşmeyen yanılsamalar ve büyük beklentiler

14.06.2023

2023 yılı, son derece büyük bir coşkuyla başlasa da gidişata bakıldığında, çoğu gözlemcinin beklentileri boşa çıkacak gibi görünüyor.

Daha fazlasını oku
Tüm haberler