HABERLER & YAYINLAR
08.07.2021
KURUMSAL HABERLER

Uzaktan Çalışma: Sanal Offshoring Sisteminin Riskleri ve

Uzaktan Çalışma: Sanal Offshoring Sisteminin Riskleri ve

Paris, 29 Haziran 2021 – Uzaktan çalışma, Covid-19 pandemisi sırasında yeni norm olarak hayatımıza girdi. Krizden çıktığımız bu günlerde, bu kültürel değişim, gelişmişülkelerdeki şirketlerin personel giderlerini azaltmak için gelişmekte olan ülkelerde yaşayan yetenekli insanları uzaktan çalışma yöntemiyle istihdam etmelerine olanak tanıyabilir. Coface, yüksek gelir düzeyine sahip ekonomilerde uzaktan yapılabilecek işlerin toplam sayısının yaklaşık 160 milyon, düşük ve orta gelir düzeyine sahip ekonomilerde uzaktan çalıştırılabilecek insanların sayısının ise yaklaşık 330 milyon olduğunu tahmin etmektedir. Coface, aynı zamanda, her 4 işin sadece 1 tanesi bileuzaktan yaptırılabilirse Fransız şirketlerinin personel giderlerinden %7 oranındatasarruf edebileceklerini de öngörmektedir.

 

Gelişmekte olan ekonomilerde, bu potansiyel sanal taşınma, gelişme ve büyümenin bir temeli haline gelebilir. Bu trendin olası kazananlarını tespit etmek amacıyla, Coface,dört temel kritere dayanan bir gösterge geliştirdi: İnsan sermayesi, personel giderinde rekabet gücü, dijital altyapı ve iş iklimi. Brezilya ve Polonya gibi diğer büyük gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, başta Hindistan ve Endonezya olmak üzere Güneydoğu Asya bölgesi, bu konuda yüksek potansiyele sahip gibi gözükmektedir.
Yine de, sanal offshoring, gelişmiş ekonomilerdeki çalışanlar arasında ekonomik bir kaygı ve endişeye sebep olabilir ve bir politik risk kaynağı haline gelebilir.

Bu basın bültenini indir : Uzaktan Çalışma: Sanal Offshoring Sisteminin Riskleri ve (385,75 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst