HABERLER & YAYINLAR

YENİ NE VAR?

12.07.2021

Tüm Haberler

09.07.2021
KURUMSAL HABERLER

Asya Kurumsal Ödeme Araştırması 2021: Kurumsal ödemelerdeki gecikme trendi durdu; şirketler önlerinde daha parlak bir gelecek görüyorlar

Paris, 5 Temmuz 2021 – Coface’ın Ekim 2020 ile Mart 2021 arasında yaptığı 2021 Asya Kurumsal Ödemer Araştırması, bir pandemi yılı içerisinde Asya Pasifik bölgesindeki 2.500 şirketin ödeme davranışları ve risk yönetimi uygulamalarındaki evrime ve değişime ışık tutuyor. Anket çalışmasına, Asya Pasifik bölgesindeki dokuz ayrı ülkeden (Avustralya, Çin, Hong Kong SAR, Hindistan, Japonya, Malezya, Singapur, Tayland, Tayvan) ve 13 ayrı sektörden şirket katıldı.

Daha Fazlasını Oku
08.07.2021
KURUMSAL HABERLER

Uzaktan Çalışma: Sanal Offshoring Sisteminin Riskleri ve

Paris, 29 Haziran 2021 – Uzaktan çalışma, Covid-19 pandemisi sırasında yeni norm olarak hayatımıza girdi. Krizden çıktığımız bu günlerde, bu kültürel değişim, gelişmişülkelerdeki şirketlerin personel giderlerini azaltmak için gelişmekte olan ülkelerde yaşayan yetenekli insanları uzaktan çalışma yöntemiyle istihdam etmelerine olanak tanıyabilir. Coface, yüksek gelir düzeyine sahip ekonomilerde uzaktan yapılabilecek işlerin toplam sayısının yaklaşık 160 milyon, düşük ve orta gelir düzeyine sahip ekonomilerde uzaktan çalıştırılabilecek insanların sayısının ise yaklaşık 330 milyon olduğunu tahmin etmektedir.
Coface, aynı zamanda, her 4 işin sadece 1 tanesi bileuzaktan yaptırılabilirse Fransız şirketlerinin personel giderlerinden %7 oranında tasarruf edebileceklerini de öngörmektedir.

Daha Fazlasını Oku
02.06.2021
KURUMSAL HABERLER

Çin: Ülkenin daha kuvvetli ekonomik görünümüne rağmen inşaat ve enerji sektörlerinde artan ödeme riskleri

Paris, 26 Mayıs 2021 Resmin tamamına bakıldığında, Çin ekonomisi 2020 yılında %2,3 oranında büyüdü ve dünyada büyüme kaydeden tek büyük ekonomi oldu. Coface, Çin’in
GSYİH’sinin 2021 yılında hızlanarak %7,5 büyüme oranına ulaşmasını beklemektedir. Bu da 2013 yılından beri kaydedilen en hızlı büyüme olacaktır ve otoritelerin belirlediği %6 minimum büyüme seviyesinin hayli üzerindedir.

Daha Fazlasını Oku
18.05.2021
KURUMSAL HABERLER

Almanya: Büyük yardımlara rağmen, daha çok sayıda iflas yolda

Paris, 11 Mayıs 2021 – 2009 yılından bu yana karşılaşılan en kötü resesyona rağmen, 2019 yılına kıyasla 2020’de Almanya’da iflaslarda önemli bir azalma görüldü. Bu azalmada, devlet destek programlarının katkısı büyük oldu. Bununla birlikte, Şubat ve Mart aylarında önceden açıklanan ve mahkemelere yapılan iflas başvurularında (Regelinsolvenzverfahren) keskin bir artış görüldü. Bu da önümüzdeki aylarda şirket iflaslarında bir artış beklenebileceğinin sinyalini verdi. Coface’ın tahmin modeline göre, 2020 yılında devlet destekleri toplam 4030 şirketin iflasını engelledi. Şimdilik ertelenen bu iflaslar 2021/22 döneminde gerçekleşebilir. Şirketler açısından bakıldığında aslında kriz hiç de aşılmış değil..

Daha Fazlasını Oku
05.05.2021
KURUMSAL HABERLER

Coface 1. Çeyrek Barometre: Global iyileşmenin başını ABD çekiyor, gelişmekte olan ekonomiler ise arkada kaldılar

Paris, 27 Nisan 2021 – Pandeminin başlamasından bu yana bir yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen, COVID-19’un yayılması hakkında bitmek bilmeyen belirsizliklerden ötürü global ekonomik trendler hâlâ belirsizliğini koruyor. Aşılama sürecinin hem hızlanması hem de etkinliği ekonomik düzelme ve toparlanma için kilit öneme sahip. Bu bağlamda, ticari alacak sigortası sektöründe önde gelen aktörlerden biri olan Coface’ın yayınladığı son barometreye göre, normale geri dönüş beklentileri farklı coğrafyalar ve sektörler arasında eşit değil ve belirsiz.

Daha Fazlasını Oku
16.04.2021
KURUMSAL HABERLER

Coface raporu, Çin ile Avustralya arasındaki ticari ilişkileri inceliyor

Paris, 13 Nisan 2021 – Çin’in diğer ürünlerin yanı sıra arpa, sığır eti, şarap ve kömür de dâhil olmak üzere Avustralya’nın bir dizi ihracat kalemine resmi ve gayri resmi ticari kısıtlamalar koymasıyla birlikte, Çin ile Avustralya arasındaki ilişkilerle keskin bir bozulma ve gerileme yaşandı. Buna rağmen, Coface, Avustralya’nın GSYİH’sinin bu yıl kısa bir zamanda 2019 seviyesine geri döneceğini beklemektedir. Ancak bu iki taraflı gerginliklerin artmasıyla Çin’in Avustralya’ya karşı tavrını daha da sertleştirebileceği ve belki de başta turizm ve eğitim olmak üzere Avustralya’nın hizmet ihracatını da hedeflemeye başlayabileceği ve bunun da Avustralya’nın GSYİH’sinin %2’sini risk altına sokabileceği yönünde kaygılar artmaktadır.

Daha Fazlasını Oku
09.04.2021
KURUMSAL HABERLER

Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomik teşvik planı rekor dış ticaret açığına yol açtı…

Paris, 6 Nisan 2021 – Dünyanın en büyük mamul ürün ithalatçısı ve ikinci en büyük mamul ürün ihracatçısı olan Amerika Birleşik Devletleri 1970’li yılların başlarından bu yana dış ticaret açığı veriyor. Özellikle Çin’le artan ticari gerginlikler ve ticaret akışlarını bozan COVID-19 pandemisi, geçen yıl dış ticaret dengesini olumsuz etkiledi. Dış ticaret açığı 2020 yılında 900 milyar USD’yi geçerek rekor seviyeye ulaştı. Son ekonomik analizde, Coface, 2020 yılındaki %3,5 daralmanın ardından, ABD GSYH’nin bu yıl %5,7 oranında artacağı ve bunun da ABD ekonomisinin gelişmiş ekonomilerin çoğundan daha önce, 2021 yılı ortası gibi oldukça erken bir zamanda kriz öncesi seviyesine geri dönmesine olanak sağlayacağı tahmininde bulunmaktadır.

Daha Fazlasını Oku
19.03.2021
KURUMSAL HABERLER

Çeşitlendirme, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların Orta Doğu ve Afrika'nın petrol üreticileri üzerindeki pek çok etkisinden biridir

Çeşitlendirme, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların Orta Doğu ve Afrika’nın petrol üreticileri üzerindeki pek çok etkisinden biridir
Petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların Orta Doğu ve Afrika üzerindeki etkileri hakkında bir inceleme

Paris, 11 Mart 2021 - COVID-19 pandemisinin global GSYİH büyümesi ve global ticaret hacimleri üzerindeki olumsuz etkisi, 2020 ilkbaharında petrol fiyatlarında keskin bir düşüşe sebep olmuştur. Geçici olsa bile, bu fiyat düşüşü, milli gelirlerinin petrole bağımlılığına ve ülkenin mali gücüne ve uluslararası rezervlerine bağlı olarak Orta Doğu ve Afrikalı petrol ihracatçısı ülkeler üzerinde farklı etkilere yol açmıştır.. Coface’ın petrol fiyatlarının 2021 yılında varil başına ortalama 60 USD civarında olmasını beklemesine rağmen, fiyatlardaki dalgalanma petrol üreticisi ülkeler için bir sorun olarak kalmaya devam edecektir. Ek olarak, bu ülkelerin mali durumları da kalıcı bir biçimde bozulmuştur. Bu koşullar altında,özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru ekonomik çeşitlendirme daha da önemli hale gelmiştir.
Daha Fazlasını Oku
19.03.2021
KURUMSAL HABERLER

Avrupa’da şirket iflasları paradoksu: Mucize ve Serap

Fransa’da ve Euro bölgesinde şirketlerin finansal sağlığı ve iflas oranları üzerine yapılan makroekonomik araştırmalar ve simülasyonlar
Paris, 16 Mart 2021 – COVID-19 pandemisinin sebep olduğu ekonomik kriz, Fransa’da ve tüm Euro bölgesinde şirket iflaslarına , ticari başarısızlıklara ve ödeme güçlüklerine yol açtı. Fakat buna rağmen, COVID-19 krizinin gerçek etkileri henüz belirsizliğini korurken, 2020 yılında büyük Avrupa ekonomilerinin tümünde iflas eden şirket sayısı fiilen azaldı. Dünyadaki en yaygın ticari alacak sigortası şirketi olan Coface’ın yaptığı araştırmalara göre, şirketlerin finansal sağlığında meydana gelmesi beklenen bozulma ile iflas eden şirket sayısı arasındaki fark, önlenmekten ziyade ertelenmiş durumda olan çok sayıda “gizli iflasların” mevcut olduğuna işaret etmektedir. Bu da, hem Fransa’da hem de Avrupa’da iflas etmeleri sadece an meselesi olan ve yaşaması olanaksız hale gelmiş bulunan çok sayıda şirketin olduğu anlamına gelmektedir.

Daha Fazlasını Oku
23.02.2021
KURUMSAL HABERLER

COFACE SA:Moody's, Coface’ın görünümü “stable” (durağan) seviyesine yükseltti.

Derecelendirme kuruluşu Moody’s, 10 Şubat 2021 tarihinde, Coface’ın finansal güç notunu (Sigorta Finansal Güç – IFS) A2 olarak teyit etti. Derecelendirme kuruluşu, Coface’ın görünümünü de yükselterek durağan seviyesine getirdi.
Korona virüs salgınının ve onunla birlikte sağlık ve ekonomi krizlerinin başlamasından bu yana neredeyse bir yıl geçti ve Moody’s derecelendirme kuruluşu Coface’ın notuyla ilgili görünümü durağan seviyesine yükseltti.
Bu karar, Coface’in risk görünümünü iyileştirmek ve gelecek 12 ilâ 18 ay içerisinde hasar tazmin taleplerinde olabilecek potansiyel bir artışa karşı esnekliğini artırmak amacıyla aldığı tedbirlerin bir yansımasıdır.
Derecelendirme kuruluşu, yayınladığı basın bülteninde, bu notun “Coface’ın korona virüs salgını sürecinde sigorta risk limitlerini dinamik bir şekilde yönetmesi ve iyi bir kârlılık seviyesine ulaşmasının da verdiği destekle, grubun global ticari alacak sigortası sektöründeki iyi konumunu ve güçlü ekonomik kapitalizasyonunu yansıttığının” altını çizmektedir.
Finans & Risk Direktörü Carine Pichon bu konuda şunları kaydetti:
“Coface ekiplerinin korona virüs krizi sırasında yaptıkları çalışmaları ödüllendiren bu görünüm yükseltme kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu karar, Coface’ın kültürünün tam kalbinde yer alan çeviklik ve esneklik özelliklerinin ve bizim “Build to Lead” stratejik planımızın da bir kabulüdür aynı zamanda…”

Daha Fazlasını Oku
16.02.2021
KURUMSAL HABERLER

2020 Mali Yılı Sonuçları: Net gelir 82,9 milyon € ve kâr payı dağıtım oranı %100 olarak gerçekleşti

Ciro: Sabit döviz ve kapsam bazında yüzde 0,6’lık düşüşle 1 milyar 451 milyon € olarak gerçekleşti
- Ticari Alacak Sigortası sabit kapsam ve döviz bazında yüzde 0,8 azaldı
- Müşteri tutma oranı yeni rekor seviyelere ulaştı. Yeni iş faaliyetleri 138 milyon €’ya yükseldi
- İyileşen fiyatlandırma koşulları teyit edilirken müşteri faaliyetlerindeki azalma devam ediyor

Daha Fazlasını Oku
12.02.2021
KURUMSAL HABERLER

Coface Barometre 2020 4’üncü Çeyrek: Dağınık bir toparlanma

Paris, 9 Şubat 2021 – Yılın son üç aylık risk barometresini ve yıllık “Ülke ve Sektör Riski ElKitabını” yayınlayan ticari alacak sigortası sektörünün öncü kuruluşu Coface, ülkeler,faaliyet sektörleri ve gelir seviyeleri arasında dağınık bir toparlanmaya dikkat çekiyor. Çinve diğer Asya ekonomilerinin performansı küresel büyümeyi desteklemesine rağmen,önde gelen olgunlaşmış ekonomilerin bu yıl kriz öncesi GSYH seviyelerine dönmeleribeklenmemektedir. Eşitsizliklerdeki artış ve birçok ülkede halkın hükümetlerin pandemiyiyönetme tarzından memnuniyetsizliğinden doğan protestolar, şiddet olaylarının bu yıldaha sık yaşanması için uygun bir zemin hazırlamaktadır. 

Daha Fazlasını Oku
14.01.2021
KURUMSAL HABERLER, ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Attend our 25th Country Risk Conference 8-10 february

This year at our Country Risk Conference: 3 round tables to embrace the new business risks in a post-covid world.

Daha Fazlasını Oku
30.11.2020
KURUMSAL HABERLER

Coface, L’autre cercle’in LGBT+ Taahhüt Şartını imzalayarak LGBT+ kapsayıcılığını sağlamayı taahhüt etti

Paris, 24 Kasım 2020 – Ticari alacak sigortası alanında dünya lideri olan Coface, işyerinde LGBT+ kapsayıcılığını arttırmayı destekleyen bir dernek olan L’autre cercle’in LGBT+ Taahhüt Şartını imzaladı. Bu taahhüt, sosyal açıdan sorumlu bir şirket olarak üzerine düşen rolü tamamen üstlenen Coface’ın bünyesinde uygulanan, daha geniş anlamdaki çeşitlilik ve kapsayıcılık politikasının bir parçasını oluşturmaktadır.

Daha Fazlasını Oku
17.11.2020
KURUMSAL HABERLER

Uyarı: Coface ismini kullanarak dolandırıcılık girişimi

Değerli İş Ortağımız,

Coface ismi ve logosu ile Ticari Bölüm Yöneticimizin adını da kullanarak firmalara e-posta gönderen ve
kendini “Coface Trade Insurance Company finansal sigortalama işlemlerinde Türkiye sorumlusu” olarak
tanıtan bir dolandırıcı olduğu tespit edilmiştir.

Ekrem Baydar isimli şahıs, Karadağ’da bir forex firması olduğunu tespit ettiğimiz “Credo Global Trades”
adını kullanarak, yatırım yapmak isteyen müşterilerden dolandırıcılık ile para toplamak amacıyla
faaliyet göstermektedir.

Coface’ın ve Ticari Bölüm Yöneticisi Uğur Çetin’in bu konuyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır ve
dolandırıcılık girişimi ile ilgili yasal süreç başlamıştır.

Daha Fazlasını Oku
02.11.2020
KURUMSAL HABERLER

Coface üçüncü çeyrek için 28,5 milyon € net gelir açıkladı ve 15 milyon €’luk hisse geri alım programı başlattı

İlk dokuz aylık döneme ait ciro, müşteri faaliyetleri sebebiyle sabit döviz ve kapsam bazında yüzde 0,9’luk bir düşüşle 1 milyar 82 milyon € olarak gerçekleşirken, üçüncü çeyrek cirosunda yüzde -2,2’lük düşüş kaydedildi.
- Müşteri yenileme oranı ve yeni işletmeler rekor seviyelerde; 36,9 milyon €’luk bir pozitif net üretim gerçekleşti
- Belirsizliğin devam ettiği bir ortamda pozitif fiyatlandırma dinamikleri teyit edildi (yüzde +1)
- Öngörüldüğü gibi müşteri faaliyetlerinde yavaşlama kaydedildi

Daha Fazlasını Oku
21.09.2020
KURUMSAL HABERLER

Alman şirketler “kriz moduna” geçti ve daha kısa ödeme vadeleri sunuyorlar

Almanya şirket ödemeleri anketiParis, 15 Eylül 2020 – Coface’ın Almanya’da şirketlerin ödeme deneyimlere ilişkin gerçekleştirdiğianketlerin dördüncüsüne göre, Alman şirketler mümkün olduğunca hızlı bir şekilde nakde dönmekistiyorlar. 2020 yılının Temmuz ayında ve Ağustos ayının başlarında gerçekleştirilen anketeAlmanya’da faaliyet gösteren 753 şirket katıldı.

Daha Fazlasını Oku
21.09.2020
KURUMSAL HABERLER

Avrupa pandemi sonrasında da yenilenebilir enerjinin güç merkezi olmaya devam edecek mi?

Yenilenebilir enerjide küresel durum: COVID-19 pandemisine rağmen yükseliş devamettiParis, 8 Eylül 2020 – Kısa süre önce yapılan bir Coface araştırmasına göre, COVID-19 sağlık krizinin kısavadeli küresel yenilenebilir enerji gelişimi üzerinde olumsuz bir etkisi oldu ve orta - uzun vade için zorluklar devam ediyor.Yenilenebilir enerji, özellikle elektrik üretimi bakımından son 20 yıllık dönemde hızlı bir şekildegüçlenerek kömür, petrol ve nükleer gibi geleneksel enerji kaynaklarından aldığı paylarla piyasa payınıgiderek daha fazla arttırmıştır.

Daha Fazlasını Oku
10.09.2020
KURUMSAL HABERLER

HOLLANDA – ŞİRKET ÖDEMELERİ ANKETİ – 2020

Coface, Hollanda’ya ihracat yapan Türk firmalarına alacak risk yönetiminde ışık tutan anket sonuçlarını açıkladı. Ayrıca arka arkaya iki kez yapılan çalışma, 2020 yılının Mart ve Haziran ayları arasında pandeminin neden olduğu büyük değişimi de ortaya koyuyor.

Daha Fazlasını Oku
10.08.2020
KURUMSAL HABERLER

Coface reports a positive net income of €11.3m for the second quarter 2020 and continues to implement its strategic plan

Turnover for the first semester: €725m, down 0.6% at constant FX and perimeter
- Client retention and new business achieve record levels, with a positive net production of €33m - First effects of re-pricing are now visible (+0.2%)
- Revenues from services progress by 7%, including information services up by 13%
- Client activities continue to slowdown – a trend expected to continue over the following quarters

Daha Fazlasını Oku
Üst