HABERLER & YAYINLAR

YENİ NE VAR?

28.06.2022
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Tüm Haberler

17.06.2022
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

DOĞU VE ORTA AVRUPA ÜLKELERİNDE ŞİRKET İFLASLARI ARTIYOR

• Doğu ve Orta Avrupa Ülkelerinde, 2020 yılında iflas davalarında düşüş yaşanmasına karşın 2021 yılında kurumsal iflaslar artarak çoğu ülkede neredeyse pandemi öncesi seviyelere ulaştı.
• İflas eden kurum sayısı, yedi ülkede (Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Litvanya, Polonya, Romanya ve Slovakya) artarken beş ülkede ise azalmıştır (Hırvatistan, Estonya, Letonya, Sırbistan ve Slovenya).
• COVID destek önlemlerinin aşamalı olarak kaldırılmasına ve Rusya-Ukrayna savaşının sonuçlarına bağlı olarak Doğu ve Orta Avrupa'da, önümüzdeki çeyreklerde kurumsal iflaslarda artış yaşanması bekleniyor.

Daha Fazlasını Oku
03.06.2022
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Avrupa'daki savaşın, küresel sektör eğilimleri üzerinde, orta ve uzun vadedeki zincirleme etkileri: bu süreçte hızlı toparlayacak sektörl...

Paris, 12 Mayıs 2022 – Şirketlerin, tedarik zincirindeki pozisyonları ya da coğrafi konumları açısından farklılıklar olsa da Coface’ın incelediği 13 sektörün tamamı, Ukrayna'daki savaşın zincirleme etkilerinden, orta ve uzun vadede, doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenmeye devam edecek. Savaş ile daha da alevlenen yüksek emtia fiyatlarının ve arz sorunlarının, neredeyse bütün sektörleri etkileyeceğini düşünüyoruz. Bu özellikle, AB komisyonu tarafından geçen hafta açıklanan Rus petrolü yasağının yayılma etkisi ile körüklenmesi muhtemel olan yüksek petrol ve tahıl fiyatlarında (Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya önemli tahıl üreticilerindendir) görülmektedir. Yarı iletken arzında devam eden kesintiler ve Şanghay’da artan COVID vakaları nedeniyle uygulanan kapanma tedbirlerinin yayılma etkisi bağlamında baktığımızda ise savaş devam ettikçe talep şokunun gerçekleşmesi olasılığı artacak, bu da dünya genelindeki durumun daha da kötüye gitmesine neden olacaktır.

Daha Fazlasını Oku
30.05.2022
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

COFACE ÇİN KURUMSAL ÖDEME ANKETİ: TEDARİK ZİNCİRİ KESİNTİLERİNDE RİSKLER ARTIYOR VE HAM MADDE FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

Paris, 11 Mayıs 2022 – Coface’ın 2022 Çin Kurumsal Ödeme Anketi 1, 2021 yılında daha az sayıda firmanın ödemelerde gecikmeyle karşı karşıya kaldığını ancak bu firmaların geciken ödemeleri tahsil süresinin, bir önceki yıla oranla uzadığını ortaya koymuştur. Ödemelerde gecikme süresi 2020 yılında ortalama 79 gün iken 2021 yılında 86 güne yükselmiştir. 13 sektörden 9'unda firmalar ödeme gecikmelerinde artış olduğunu bildirmiştir. Ankete göre gecikme sürelerinde en büyük artış görülen sektör, 43 gün ile tarım-gıda endüstrisidir ve hemen ardından ağaç, taşımacılık ve tekstil sektörleri gelmektedir.

Daha Fazlasını Oku
13.05.2022
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Ukrayna'da Savaş: Kayıpların, kazançlardan çok daha ağır olduğu, gerçek kazananı olmayan bir savaş

Paris, 3 Mayıs 2022 – 24 Şubat'ta Rusya'nın ülkeyi işgali üzerine Ukrayna'da savaşın başlamasının ardından 2 aydan fazla bir süre geçmiş olmasına karşın tarafların hızlı bir çözüme ulaşması yönündeki umutlar her geçen gün kayboluyor. Rusya'ya uygulanan yaptırımların artarak devam etmesi, çatışmanın erken sona ermesi durumunda dahi savaş öncesi duruma dönülmesini ihtimal dışı bırakıyor. Coface bu gelişmeler doğrultusunda, savaşın dünya ekonomisine maliyetine ilişkin tahminini 2022 yılında yaklaşık bir puan yukarı revize etti. Görünen o ki çatışmanın sonuçlarını, ancak yılın ikinci yarısı itibarıyla hissetmeye başlayacağız. Gerçek sonuçlar, 2023 ve sonrasında ise daha somut bir şekilde ortaya çıkacak. Pandemiyle birlikte küresel seviyede ciddi düzeyde artmış olan siyasi risk, hızla yükselen gıda ve enerji fiyatlarıyla daha da şiddetleniyor.İstisnasız tüm bölgeler bu savaşın ekonomik etkilerini yaşayacak. 2020 yılında arka arkaya yaşanan şoklardan sonra görüşümüz halen değişmedi: dünya değişiyor ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Daha Fazlasını Oku
07.04.2022
KURUMSAL HABERLER

COFACE AÇTIĞI YEREL ŞUBE İLE YENİ ZELANDA’DA ETKİNLİĞİNİ ARTTIRIYOR

Yeni Zelanda, 4 Nisan 2022 – Küresel olarak faaliyet gösteren Ticari Alacak Sigortası Şirketi Coface, 1 Nisan’da Yeni Zelanda Merkez Bankası’ndan aldığı onay ile Yeni Zelanda şubesini açıyor.

Daha Fazlasını Oku
28.03.2022
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Rusya-Ukrayna krizinin ekonomik sonuçları: Stagflasyona doğru gidiyoruz

Paris, 7 Mart 2022 – Rusya - Ukrayna krizi finans piyasalarındaki çalkantıyı tetikledi ve küresel toparlanmayla ilgili belirsizliklerin daha da artmasına sebep oldu. Son bültenimizden bu yana küresel dengeler ve dolayısıyla riskler değişti.

Daha Fazlasını Oku
03.03.2022
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

COFACE BAROMETRE 2021 4.ÇEYREK: 2022 YILINDA DEVAM EDEN KÜRESEL TOPARLANMAYLA BİRLİKTE BİZİ HALA ZORLU BİR SÜREÇ BEKLİYOR

Pandeminin başlamasından 2 yıl sonra küresel ekonomi toparlanmaya devam ediyor ancak üstesinden gelinmesi gereken daha birçok zorlukla karşı karşıyayız. Coface 2021 4. Çeyrek Ülke ve Sektör Riski Barometresini ve basın bültenini buradan indiriniz.

Daha Fazlasını Oku
03.02.2022
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Fas'ta faaliyet gösteren şirketlerin 2021 yılı ödeme davranışlarına ilişkin yapılan anket

Coface tarafından, 2021 yılında yapılan, Fas'ta faaliyet gösteren şirketlerin ödeme davranışlarına ilişkin ankete göre 1 ülke genelindeki ödeme süreleri oldukça uzun olup ortalama 79 güne kadar çıkmaktadır. Ancak 2019 yılında yapılan bir önceki anketin sonuçlarıyla karşılaştırıldığında önemli bir iyileştirme kaydedildiği ve ödeme sürelerinin yaklaşık 14 gün kısaldığı görülmektedir.

Daha Fazlasını Oku
07.01.2022
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

EXAMINING THE EURO, 20 YEARS ON

To mark the 20th anniversary of the euro’s introduction into European wallets, Coface's economic research team has examined the effects that this change has had in macroeconomic terms.

Daha Fazlasını Oku
05.01.2022
KURUMSAL HABERLER, ÜRÜN HABERLERİ

COFACE, ÇOK ULUSLU ŞİRKETLERİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK İÇİN HAZIRLADIĞI YENİ POLİÇESİ "GLOBALINER"I SUNUYOR

GlobaLiner, çok uluslu şirketleri, sözleşme süreclerini hızlandırarak ve yerel düzeyde hazırlanan sigorta poliçeleri üzerindeki kontrollerini arttırarak destekliyor

Daha Fazlasını Oku
27.10.2021
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

BAROMETRE 2021 3. ÇEYREK: TEDARİK ZİNCİRİ VE ENFLASYON RÜZGARLARI KÜRESEL TOPARLANMAYA ENGEL OLUYOR

COVID-19 salgınının tetiklediği küresel durgunluğun başlamasından bu yana 18 aydan daha fazla bir zaman geçti ve ekonomik toparlanma devam ediyor.

Daha Fazlasını Oku
14.10.2021
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

COVID-19 SONRASINDA ÇİN, ABD'YE RAĞMEN, LATİN AMERİKANIN EN ÇOK İHRACAT YAPTIĞI TEMEL ÜLKE ROLÜNÜ GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDECEK

Çin ve Latin Amerika arasındaki ticari ilişkiler son yirmi yıldır önemli
ölçüde artarak ABD-Latin Amerika ilişkilerine kıyasla giderek daha çok ön plana çıkmaya
başladı.

Daha Fazlasını Oku
06.10.2021
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Global perakende sektörü normale döndü mü?

Perakende sektörünün faaliyetleri, mağazaların kapatılması ve sosyal mesafe tedbirlerinin alınması sebebiyle COVID krizinden etkilendi.

Daha Fazlasını Oku
01.10.2021
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Pandemi sonrası toplumsal hareketlerin yeni dalgası: İkincil kurban olarak uluslararası ticaret

Paris, 22 Eylül 2021 – COVID-19 pandemisiyle bağlantılı kısıtlamalar protesto eylemlerinin
yükselmesini geçici olarak durdurmuştu, fakat ufukta yeni bir dalga gözüküyor. Özellikle
gelişmekte olan ülkelerde sosyoekonomik göstergelerde daha önce eşi benzeri
bulunmayan bozulmalar nedeniyle protestoların artması bekleniyor.

Daha Fazlasını Oku
20.09.2021
KURUMSAL HABERLER

Almanya Kurumsal Ödemeler Araştırması 2021:Pandemiyle Yaşamayı Öğrenmek

Paris, 14 Eylül 2021 – Coface’ın Almanya’da kurumsal ödemeler araştırmasının beşincisi
Temmuz – Ağustos 2021 döneminde katılan 819 şirketle gerçekleştirildi.
Araştırmanın temel sonuçlarınan biri de Alman şirketlerinin pandemi ortamına alışmış görünmeleridir. Giderek daha fazla sayıda şirket, bu rakamın keskin bir düşüş gösterdiği geçen yıla kıyasla ödemede daha uzun vade teklif ediyor. Almanya 2020 yılında ve 2021 yılı başında güçlü bir resesyon yaşamasına rağmen, ödeme disiplini, 2020 yılında dahi iyi olan sonuçlarla karşılaştırıldığında 2021 yılında artmaya ve iyileşmeye devam etti. Ayrıca, ödeme gecikmeleri ortalama süresi bir haftadan daha uzun bir süreyle kısaldı.

Daha Fazlasını Oku
10.09.2021

COVID-19 sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri ekonomisine hangi perspektiflerden bakılabilir?

Paris, 7 Eylül 2021 – BAE ekonomisi 2020 yılında çifte şokla sarsıldı; petrol fiyatlarındaki çöküş ve COVID-19 pandemisi. İlk tahminlere göre, BAE ekonomisi 2020 yılında %6,1 oranında daraldı. Bununla birlikte, 2021 yılı için ülke ekonomisinin görünümü daha parlak.
Coface, ülkedeki hızlı aşılama kampanyası, global ekonomideki hızlı iyileşme ve enerji fiyatlarındaki yeniden artış ve yükselme eğilimi sayesinde ülke ekonomisinin %3,1 oranında büyüyeceğini beklemektedir.

Daha Fazlasını Oku
06.08.2021
KURUMSAL HABERLER

Elektrikli araç metalleri pazarındaki talep patlaması

Paris, 26 Temmuz 2021 – Elektrikli araçlarda kullanılan lityum, kobalt ve bakır gibi metaller,şu anda otomotiv endüstrisinde yaşanmakta olan devrimin tam kalbindeler. Belirli bölge ve ülkelerde elektrikli araçlara ilişkin uygulanan katı mevzuat, devlet destek programları ve
elektrikli araçların artan kullanım oranı , şu anda akü ve bataryaların imalatında vazgeçilmez olan bu metallere talebi güçlü bir şekilde artırmakta ve büyütmektedir. Elektrikli araçların pazar payı hâlâ mütevazı düzeyde olmasına rağmen, arz ve talep arasındaki dengesizlikler
bu metallerin fiyatlarını yükseltmektedir. Yaptığı en son analizinde, Coface, gelecek iki yıl içerisinde bu fiyat trendlerinde esaslı ve önemli bir değişiklik olmasını öngörmemektedir.

Daha Fazlasını Oku
12.07.2021

Barometre Q2 2021: İki vitesli bir dünya

Paris, 8 Temmuz 2021 – Pandeminin başlamasından 18 ay sonra, aşılamaya erişim artık insanların günlük yaşamlarının seyrini ve global ekonomiyi belirleyen temel faktör haline geldi. 2021 yılı için GSYİH artış oranı tahminleri yukarı doğru güncellendi (+%5,6), fakat bu, esas olarak Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen pozitif sürprizlerin bir sonucudur. Bu iyileşen büyüme beklentileri dünya ticaretinde de yansımalarını buluyor: Geçen yıl ticaret hacmindeki %5 düşüşten sonra, Coface, 2021 yılında ticaret hacminin %11 oranında artmasını beklemektedir.

Daha Fazlasını Oku
09.07.2021
KURUMSAL HABERLER

Asya Kurumsal Ödeme Araştırması 2021: Kurumsal ödemelerdeki gecikme trendi durdu; şirketler önlerinde daha parlak bir gelecek görüyorlar

Paris, 5 Temmuz 2021 – Coface’ın Ekim 2020 ile Mart 2021 arasında yaptığı 2021 Asya Kurumsal Ödemer Araştırması, bir pandemi yılı içerisinde Asya Pasifik bölgesindeki 2.500 şirketin ödeme davranışları ve risk yönetimi uygulamalarındaki evrime ve değişime ışık tutuyor. Anket çalışmasına, Asya Pasifik bölgesindeki dokuz ayrı ülkeden (Avustralya, Çin, Hong Kong SAR, Hindistan, Japonya, Malezya, Singapur, Tayland, Tayvan) ve 13 ayrı sektörden şirket katıldı.

Daha Fazlasını Oku
08.07.2021
KURUMSAL HABERLER

Uzaktan Çalışma: Sanal Offshoring Sisteminin Riskleri ve

Paris, 29 Haziran 2021 – Uzaktan çalışma, Covid-19 pandemisi sırasında yeni norm olarak hayatımıza girdi. Krizden çıktığımız bu günlerde, bu kültürel değişim, gelişmişülkelerdeki şirketlerin personel giderlerini azaltmak için gelişmekte olan ülkelerde yaşayan yetenekli insanları uzaktan çalışma yöntemiyle istihdam etmelerine olanak tanıyabilir. Coface, yüksek gelir düzeyine sahip ekonomilerde uzaktan yapılabilecek işlerin toplam sayısının yaklaşık 160 milyon, düşük ve orta gelir düzeyine sahip ekonomilerde uzaktan çalıştırılabilecek insanların sayısının ise yaklaşık 330 milyon olduğunu tahmin etmektedir.
Coface, aynı zamanda, her 4 işin sadece 1 tanesi bileuzaktan yaptırılabilirse Fransız şirketlerinin personel giderlerinden %7 oranında tasarruf edebileceklerini de öngörmektedir.

Daha Fazlasını Oku
Üst