HABERLER & YAYINLAR

YENİ NE VAR?

05.01.2022
KURUMSAL HABERLER, ÜRÜN HABERLERİ

Tüm Haberler

07.01.2022
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

EXAMINING THE EURO, 20 YEARS ON

To mark the 20th anniversary of the euro’s introduction into European wallets, Coface's economic research team has examined the effects that this change has had in macroeconomic terms.

Daha Fazlasını Oku
27.10.2021
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

BAROMETRE 2021 3. ÇEYREK: TEDARİK ZİNCİRİ VE ENFLASYON RÜZGARLARI KÜRESEL TOPARLANMAYA ENGEL OLUYOR

COVID-19 salgınının tetiklediği küresel durgunluğun başlamasından bu yana 18 aydan daha fazla bir zaman geçti ve ekonomik toparlanma devam ediyor.

Daha Fazlasını Oku
14.10.2021
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

COVID-19 SONRASINDA ÇİN, ABD'YE RAĞMEN, LATİN AMERİKANIN EN ÇOK İHRACAT YAPTIĞI TEMEL ÜLKE ROLÜNÜ GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDECEK

Çin ve Latin Amerika arasındaki ticari ilişkiler son yirmi yıldır önemli
ölçüde artarak ABD-Latin Amerika ilişkilerine kıyasla giderek daha çok ön plana çıkmaya
başladı.

Daha Fazlasını Oku
06.10.2021
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Global perakende sektörü normale döndü mü?

Perakende sektörünün faaliyetleri, mağazaların kapatılması ve sosyal mesafe tedbirlerinin alınması sebebiyle COVID krizinden etkilendi.

Daha Fazlasını Oku
01.10.2021
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Pandemi sonrası toplumsal hareketlerin yeni dalgası: İkincil kurban olarak uluslararası ticaret

Paris, 22 Eylül 2021 – COVID-19 pandemisiyle bağlantılı kısıtlamalar protesto eylemlerinin
yükselmesini geçici olarak durdurmuştu, fakat ufukta yeni bir dalga gözüküyor. Özellikle
gelişmekte olan ülkelerde sosyoekonomik göstergelerde daha önce eşi benzeri
bulunmayan bozulmalar nedeniyle protestoların artması bekleniyor.

Daha Fazlasını Oku
20.09.2021
KURUMSAL HABERLER

Almanya Kurumsal Ödemeler Araştırması 2021:Pandemiyle Yaşamayı Öğrenmek

Paris, 14 Eylül 2021 – Coface’ın Almanya’da kurumsal ödemeler araştırmasının beşincisi
Temmuz – Ağustos 2021 döneminde katılan 819 şirketle gerçekleştirildi.
Araştırmanın temel sonuçlarınan biri de Alman şirketlerinin pandemi ortamına alışmış görünmeleridir. Giderek daha fazla sayıda şirket, bu rakamın keskin bir düşüş gösterdiği geçen yıla kıyasla ödemede daha uzun vade teklif ediyor. Almanya 2020 yılında ve 2021 yılı başında güçlü bir resesyon yaşamasına rağmen, ödeme disiplini, 2020 yılında dahi iyi olan sonuçlarla karşılaştırıldığında 2021 yılında artmaya ve iyileşmeye devam etti. Ayrıca, ödeme gecikmeleri ortalama süresi bir haftadan daha uzun bir süreyle kısaldı.

Daha Fazlasını Oku
10.09.2021

COVID-19 sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri ekonomisine hangi perspektiflerden bakılabilir?

Paris, 7 Eylül 2021 – BAE ekonomisi 2020 yılında çifte şokla sarsıldı; petrol fiyatlarındaki çöküş ve COVID-19 pandemisi. İlk tahminlere göre, BAE ekonomisi 2020 yılında %6,1 oranında daraldı. Bununla birlikte, 2021 yılı için ülke ekonomisinin görünümü daha parlak.
Coface, ülkedeki hızlı aşılama kampanyası, global ekonomideki hızlı iyileşme ve enerji fiyatlarındaki yeniden artış ve yükselme eğilimi sayesinde ülke ekonomisinin %3,1 oranında büyüyeceğini beklemektedir.

Daha Fazlasını Oku
06.08.2021
KURUMSAL HABERLER

Elektrikli araç metalleri pazarındaki talep patlaması

Paris, 26 Temmuz 2021 – Elektrikli araçlarda kullanılan lityum, kobalt ve bakır gibi metaller,şu anda otomotiv endüstrisinde yaşanmakta olan devrimin tam kalbindeler. Belirli bölge ve ülkelerde elektrikli araçlara ilişkin uygulanan katı mevzuat, devlet destek programları ve
elektrikli araçların artan kullanım oranı , şu anda akü ve bataryaların imalatında vazgeçilmez olan bu metallere talebi güçlü bir şekilde artırmakta ve büyütmektedir. Elektrikli araçların pazar payı hâlâ mütevazı düzeyde olmasına rağmen, arz ve talep arasındaki dengesizlikler
bu metallerin fiyatlarını yükseltmektedir. Yaptığı en son analizinde, Coface, gelecek iki yıl içerisinde bu fiyat trendlerinde esaslı ve önemli bir değişiklik olmasını öngörmemektedir.

Daha Fazlasını Oku
12.07.2021

Barometre Q2 2021: İki vitesli bir dünya

Paris, 8 Temmuz 2021 – Pandeminin başlamasından 18 ay sonra, aşılamaya erişim artık insanların günlük yaşamlarının seyrini ve global ekonomiyi belirleyen temel faktör haline geldi. 2021 yılı için GSYİH artış oranı tahminleri yukarı doğru güncellendi (+%5,6), fakat bu, esas olarak Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen pozitif sürprizlerin bir sonucudur. Bu iyileşen büyüme beklentileri dünya ticaretinde de yansımalarını buluyor: Geçen yıl ticaret hacmindeki %5 düşüşten sonra, Coface, 2021 yılında ticaret hacminin %11 oranında artmasını beklemektedir.

Daha Fazlasını Oku
09.07.2021
KURUMSAL HABERLER

Asya Kurumsal Ödeme Araştırması 2021: Kurumsal ödemelerdeki gecikme trendi durdu; şirketler önlerinde daha parlak bir gelecek görüyorlar

Paris, 5 Temmuz 2021 – Coface’ın Ekim 2020 ile Mart 2021 arasında yaptığı 2021 Asya Kurumsal Ödemer Araştırması, bir pandemi yılı içerisinde Asya Pasifik bölgesindeki 2.500 şirketin ödeme davranışları ve risk yönetimi uygulamalarındaki evrime ve değişime ışık tutuyor. Anket çalışmasına, Asya Pasifik bölgesindeki dokuz ayrı ülkeden (Avustralya, Çin, Hong Kong SAR, Hindistan, Japonya, Malezya, Singapur, Tayland, Tayvan) ve 13 ayrı sektörden şirket katıldı.

Daha Fazlasını Oku
08.07.2021
KURUMSAL HABERLER

Uzaktan Çalışma: Sanal Offshoring Sisteminin Riskleri ve

Paris, 29 Haziran 2021 – Uzaktan çalışma, Covid-19 pandemisi sırasında yeni norm olarak hayatımıza girdi. Krizden çıktığımız bu günlerde, bu kültürel değişim, gelişmişülkelerdeki şirketlerin personel giderlerini azaltmak için gelişmekte olan ülkelerde yaşayan yetenekli insanları uzaktan çalışma yöntemiyle istihdam etmelerine olanak tanıyabilir. Coface, yüksek gelir düzeyine sahip ekonomilerde uzaktan yapılabilecek işlerin toplam sayısının yaklaşık 160 milyon, düşük ve orta gelir düzeyine sahip ekonomilerde uzaktan çalıştırılabilecek insanların sayısının ise yaklaşık 330 milyon olduğunu tahmin etmektedir.
Coface, aynı zamanda, her 4 işin sadece 1 tanesi bileuzaktan yaptırılabilirse Fransız şirketlerinin personel giderlerinden %7 oranında tasarruf edebileceklerini de öngörmektedir.

Daha Fazlasını Oku
02.06.2021
KURUMSAL HABERLER

Çin: Ülkenin daha kuvvetli ekonomik görünümüne rağmen inşaat ve enerji sektörlerinde artan ödeme riskleri

Paris, 26 Mayıs 2021 Resmin tamamına bakıldığında, Çin ekonomisi 2020 yılında %2,3 oranında büyüdü ve dünyada büyüme kaydeden tek büyük ekonomi oldu. Coface, Çin’in
GSYİH’sinin 2021 yılında hızlanarak %7,5 büyüme oranına ulaşmasını beklemektedir. Bu da 2013 yılından beri kaydedilen en hızlı büyüme olacaktır ve otoritelerin belirlediği %6 minimum büyüme seviyesinin hayli üzerindedir.

Daha Fazlasını Oku
18.05.2021
KURUMSAL HABERLER

Almanya: Büyük yardımlara rağmen, daha çok sayıda iflas yolda

Paris, 11 Mayıs 2021 – 2009 yılından bu yana karşılaşılan en kötü resesyona rağmen, 2019 yılına kıyasla 2020’de Almanya’da iflaslarda önemli bir azalma görüldü. Bu azalmada, devlet destek programlarının katkısı büyük oldu. Bununla birlikte, Şubat ve Mart aylarında önceden açıklanan ve mahkemelere yapılan iflas başvurularında (Regelinsolvenzverfahren) keskin bir artış görüldü. Bu da önümüzdeki aylarda şirket iflaslarında bir artış beklenebileceğinin sinyalini verdi. Coface’ın tahmin modeline göre, 2020 yılında devlet destekleri toplam 4030 şirketin iflasını engelledi. Şimdilik ertelenen bu iflaslar 2021/22 döneminde gerçekleşebilir. Şirketler açısından bakıldığında aslında kriz hiç de aşılmış değil..

Daha Fazlasını Oku
05.05.2021
KURUMSAL HABERLER

Coface 1. Çeyrek Barometre: Global iyileşmenin başını ABD çekiyor, gelişmekte olan ekonomiler ise arkada kaldılar

Paris, 27 Nisan 2021 – Pandeminin başlamasından bu yana bir yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen, COVID-19’un yayılması hakkında bitmek bilmeyen belirsizliklerden ötürü global ekonomik trendler hâlâ belirsizliğini koruyor. Aşılama sürecinin hem hızlanması hem de etkinliği ekonomik düzelme ve toparlanma için kilit öneme sahip. Bu bağlamda, ticari alacak sigortası sektöründe önde gelen aktörlerden biri olan Coface’ın yayınladığı son barometreye göre, normale geri dönüş beklentileri farklı coğrafyalar ve sektörler arasında eşit değil ve belirsiz.

Daha Fazlasını Oku
16.04.2021
KURUMSAL HABERLER

Coface raporu, Çin ile Avustralya arasındaki ticari ilişkileri inceliyor

Paris, 13 Nisan 2021 – Çin’in diğer ürünlerin yanı sıra arpa, sığır eti, şarap ve kömür de dâhil olmak üzere Avustralya’nın bir dizi ihracat kalemine resmi ve gayri resmi ticari kısıtlamalar koymasıyla birlikte, Çin ile Avustralya arasındaki ilişkilerle keskin bir bozulma ve gerileme yaşandı. Buna rağmen, Coface, Avustralya’nın GSYİH’sinin bu yıl kısa bir zamanda 2019 seviyesine geri döneceğini beklemektedir. Ancak bu iki taraflı gerginliklerin artmasıyla Çin’in Avustralya’ya karşı tavrını daha da sertleştirebileceği ve belki de başta turizm ve eğitim olmak üzere Avustralya’nın hizmet ihracatını da hedeflemeye başlayabileceği ve bunun da Avustralya’nın GSYİH’sinin %2’sini risk altına sokabileceği yönünde kaygılar artmaktadır.

Daha Fazlasını Oku
09.04.2021
KURUMSAL HABERLER

Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomik teşvik planı rekor dış ticaret açığına yol açtı…

Paris, 6 Nisan 2021 – Dünyanın en büyük mamul ürün ithalatçısı ve ikinci en büyük mamul ürün ihracatçısı olan Amerika Birleşik Devletleri 1970’li yılların başlarından bu yana dış ticaret açığı veriyor. Özellikle Çin’le artan ticari gerginlikler ve ticaret akışlarını bozan COVID-19 pandemisi, geçen yıl dış ticaret dengesini olumsuz etkiledi. Dış ticaret açığı 2020 yılında 900 milyar USD’yi geçerek rekor seviyeye ulaştı. Son ekonomik analizde, Coface, 2020 yılındaki %3,5 daralmanın ardından, ABD GSYH’nin bu yıl %5,7 oranında artacağı ve bunun da ABD ekonomisinin gelişmiş ekonomilerin çoğundan daha önce, 2021 yılı ortası gibi oldukça erken bir zamanda kriz öncesi seviyesine geri dönmesine olanak sağlayacağı tahmininde bulunmaktadır.

Daha Fazlasını Oku
19.03.2021
KURUMSAL HABERLER

Çeşitlendirme, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların Orta Doğu ve Afrika'nın petrol üreticileri üzerindeki pek çok etkisinden biridir

Çeşitlendirme, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların Orta Doğu ve Afrika’nın petrol üreticileri üzerindeki pek çok etkisinden biridir
Petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların Orta Doğu ve Afrika üzerindeki etkileri hakkında bir inceleme

Paris, 11 Mart 2021 - COVID-19 pandemisinin global GSYİH büyümesi ve global ticaret hacimleri üzerindeki olumsuz etkisi, 2020 ilkbaharında petrol fiyatlarında keskin bir düşüşe sebep olmuştur. Geçici olsa bile, bu fiyat düşüşü, milli gelirlerinin petrole bağımlılığına ve ülkenin mali gücüne ve uluslararası rezervlerine bağlı olarak Orta Doğu ve Afrikalı petrol ihracatçısı ülkeler üzerinde farklı etkilere yol açmıştır.. Coface’ın petrol fiyatlarının 2021 yılında varil başına ortalama 60 USD civarında olmasını beklemesine rağmen, fiyatlardaki dalgalanma petrol üreticisi ülkeler için bir sorun olarak kalmaya devam edecektir. Ek olarak, bu ülkelerin mali durumları da kalıcı bir biçimde bozulmuştur. Bu koşullar altında,özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru ekonomik çeşitlendirme daha da önemli hale gelmiştir.
Daha Fazlasını Oku
19.03.2021
KURUMSAL HABERLER

Avrupa’da şirket iflasları paradoksu: Mucize ve Serap

Fransa’da ve Euro bölgesinde şirketlerin finansal sağlığı ve iflas oranları üzerine yapılan makroekonomik araştırmalar ve simülasyonlar
Paris, 16 Mart 2021 – COVID-19 pandemisinin sebep olduğu ekonomik kriz, Fransa’da ve tüm Euro bölgesinde şirket iflaslarına , ticari başarısızlıklara ve ödeme güçlüklerine yol açtı. Fakat buna rağmen, COVID-19 krizinin gerçek etkileri henüz belirsizliğini korurken, 2020 yılında büyük Avrupa ekonomilerinin tümünde iflas eden şirket sayısı fiilen azaldı. Dünyadaki en yaygın ticari alacak sigortası şirketi olan Coface’ın yaptığı araştırmalara göre, şirketlerin finansal sağlığında meydana gelmesi beklenen bozulma ile iflas eden şirket sayısı arasındaki fark, önlenmekten ziyade ertelenmiş durumda olan çok sayıda “gizli iflasların” mevcut olduğuna işaret etmektedir. Bu da, hem Fransa’da hem de Avrupa’da iflas etmeleri sadece an meselesi olan ve yaşaması olanaksız hale gelmiş bulunan çok sayıda şirketin olduğu anlamına gelmektedir.

Daha Fazlasını Oku
23.02.2021
KURUMSAL HABERLER

COFACE SA:Moody's, Coface’ın görünümü “stable” (durağan) seviyesine yükseltti.

Derecelendirme kuruluşu Moody’s, 10 Şubat 2021 tarihinde, Coface’ın finansal güç notunu (Sigorta Finansal Güç – IFS) A2 olarak teyit etti. Derecelendirme kuruluşu, Coface’ın görünümünü de yükselterek durağan seviyesine getirdi.
Korona virüs salgınının ve onunla birlikte sağlık ve ekonomi krizlerinin başlamasından bu yana neredeyse bir yıl geçti ve Moody’s derecelendirme kuruluşu Coface’ın notuyla ilgili görünümü durağan seviyesine yükseltti.
Bu karar, Coface’in risk görünümünü iyileştirmek ve gelecek 12 ilâ 18 ay içerisinde hasar tazmin taleplerinde olabilecek potansiyel bir artışa karşı esnekliğini artırmak amacıyla aldığı tedbirlerin bir yansımasıdır.
Derecelendirme kuruluşu, yayınladığı basın bülteninde, bu notun “Coface’ın korona virüs salgını sürecinde sigorta risk limitlerini dinamik bir şekilde yönetmesi ve iyi bir kârlılık seviyesine ulaşmasının da verdiği destekle, grubun global ticari alacak sigortası sektöründeki iyi konumunu ve güçlü ekonomik kapitalizasyonunu yansıttığının” altını çizmektedir.
Finans & Risk Direktörü Carine Pichon bu konuda şunları kaydetti:
“Coface ekiplerinin korona virüs krizi sırasında yaptıkları çalışmaları ödüllendiren bu görünüm yükseltme kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu karar, Coface’ın kültürünün tam kalbinde yer alan çeviklik ve esneklik özelliklerinin ve bizim “Build to Lead” stratejik planımızın da bir kabulüdür aynı zamanda…”

Daha Fazlasını Oku
16.02.2021
KURUMSAL HABERLER

2020 Mali Yılı Sonuçları: Net gelir 82,9 milyon € ve kâr payı dağıtım oranı %100 olarak gerçekleşti

Ciro: Sabit döviz ve kapsam bazında yüzde 0,6’lık düşüşle 1 milyar 451 milyon € olarak gerçekleşti
- Ticari Alacak Sigortası sabit kapsam ve döviz bazında yüzde 0,8 azaldı
- Müşteri tutma oranı yeni rekor seviyelere ulaştı. Yeni iş faaliyetleri 138 milyon €’ya yükseldi
- İyileşen fiyatlandırma koşulları teyit edilirken müşteri faaliyetlerindeki azalma devam ediyor

Daha Fazlasını Oku
Üst