HABERLER & YAYINLAR
15.05.2014
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

COFACE ÜÇ AYLIK ALACAK RİSKLERİ ANKETİ DÜNYANIN ÜÇ ÖNEMLİ BÖLGESİNDEKİ 14 SEKTÖR

Sektör riski Kuzey Amerika ve Avrupa’da durağanlaşıyor, ancak yükselen Asya’da endişe kaynağı haline geliyor

 

Batı Avrupa: Durağanlaşmanın ilk sinyallerine rağmen, bazı sektörler yüksek risk arz etmeye devam ediyor.

 

Batı Avrupa’da resesyonun sona ermeye başladığı görülmekle birlikte, bu durum henüz sektör riskinde ciddi bir iyileşme sağlamamıştır. 2014 yılının ilk çeyreğinde, alacak riski seviyesi metal, otomotiv ve inşaat sektörlerinde halen yüksek. Ciro ve kârlılığın sürekli olarak düştüğü metal sektörü, ana çıkış noktaları olarak inşaat ve otomotiv sektörlerine bağımlı durumdadır. Üst üste altı ay boyunca yükselen satışların da gösterdiği olumlu eğilime rağmen, Avrupa otomotiv sektörü ile ilgili temkinli görüşümüz devam etmektedir. Dolayısıyla, bu iki sektör Coface’ın “çok yüksek risk” kategorisinde bulunmaktadır.
 
 
Şu anda “yüksek risk” kategorisinde bulunan inşaat sektörünün Avrupa düzeyindeki sipariş defterinde düşüş görülmektedir (Ocak 2013 ile Ocak 2014 arasında yüzde 10’luk bir düşüş) ve fiyatlar da genel olarak düşmektedir. Hafif bir toparlanmanın gözlendiği Almanya ve Danimarka dışında, sektör Güney Avrupa, Fransa, hatta İngiltere’deki planlama izinlerinin sayısındaki azalmadan ciddi ölçüde etkilenmiştir.
 
Kuzey Amerika: Olumlu görünüm
 
Şirket sonuçlarında iyileşmelerin devam ettiği Kuzey Amerika hızla ilerleme kaydetmektedir. Mali sağlamlık kademeli olarak artıyor ve sektör risk değerlendirmesi durağanlaşmaktadır. Sektörlerin çoğunluğu "orta riskli" olarak değerlendirilmektedir ve kısa vadeli görünüm bazı sektörlerde olumludur.
 
Bunlar arasında yatırım çeken ve kârlılığını yükselten (2013 sonu itibariyle ortalama %17,5) mühendislik sektörü ile sağlam mali temellerinden faydalanan otomotiv sektörü yer almaktadır. 2014 yılında 6.000 kişilik istihdam yaratılması ve 4 milyar $’ın üzerinde yatırım yapılması planlanan tekstil ve giyim sektöründeki alacak riski de durağandır.
 
Yükselen Asya: Metal sektörü "çok yüksek risk” kategorisine düşürülmüştür
 
Riskin durağanlaşma eğilimi gösterdiği Kuzey Amerika ve Avrupa’nın aksine, yükselen Asya bölgesi yeni bir endişe kaynağı arz etmektedir. Çin’de ekonomik faaliyetin yavaşlaması, şirketlerin kârlılığını etkileyen yapısal zorlukları ön plana çıkarmaktadır. Aşırı kapasite sorunu yaşayan şirketler şu anda bir yeniden yapılandırma zorluğu ile karşı karşıyalar.
 
Şirket temizleme sürecinin beraberinde risk artışını getirdiği metal sektöründeki durum böyledir. Coface’ın dünya çelik üretiminin yüzde 49’unu gerçekleştiren Çin’de yaptığı ankete göre, şirketlerin yüzde 80’i 2013 yılında vadesi geçmiş ödeme sorunu yaşamıştır. Bu son üç yıldaki en yüksek orandır. Bu bağlamda, yükselen Asya bölgesinde metal sektörü şu anda Coface tarafından en yüksek risk düzeyi olan “çok yüksek risk” kategorisine düşürülen tek sektördür.

Bu basın bültenini indir : COFACE ÜÇ AYLIK ALACAK RİSKLERİ ANKETİ DÜNYANIN ÜÇ ÖNEMLİ B... (476,90 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst