HABERLER & YAYINLAR
02.12.2014
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Coface Üç Aylık Sektör Riski Değerlendirmeleri: Dünyanın üç önemli bölgesindeki 14 sektör

Coface Üç Aylık Sektör Riski Değerlendirmeleri: Dünyanın üç önemli bölgesindeki 14 sektör

 

Coface Üç Aylık Sektör Riski Değerlendirmeleri: Dünyanın üç önemli bölgesindeki 14 sektör

 

 

Kuzey Amerika’daki kimya, taşımacılık, tekstil ve hazır giyim sektörlerinin risk notu “orta risk”ten “düşük risk”e yükseltildi. 

 

Kuzey Amerika’da olumlu ekonomik görünüm ve petrol fiyatlarındaki düşüş sebebiyle sektör riski iyileşti.

 

 

Coface’a göre Kuzey Amerika sektör riskinde yıl sonu için belirgin bir iyileşme görünüyor. İlk çeyrekte kötü iklim koşulları sebebiyle yaşanan kısa süreli gerilemenin ardından Amerika Birleşik Devletleri yeniden sağlam ve dengeli büyümeye başladı.2014 için %2,0 ve 2015 için %2,5 büyüme tahmin ediliyor. Yüksek kâr seviyelerinin de gösterdiği gibi şirketler tüketim ve yatırımlardaki olumlu ivmeden yararlandılar. Petrol fiyatlarında son zamanlarda yaşanan düşüş ile birlikte bu olumlu ekonomik ortamdan üç sektör özellikle faydalandı. Coface bu sektörlerin risk notunu “düşük risk” eyükseltti.

 

  • Kimya 

 

Kuzey Amerika’ da kimya sektörü, yavaş toparlanmanın yaşandığı Batı Avrupa ve sektör için görünümün kırılgan olduğu yükselen Asya ile karşılaştırıldığında olumlu bir şekilde öne çıkmaktadır. Sektörde birkaç oyuncu için tercih edilen bir bölge olan Kuzey Amerika, rekabetçilikte en fazla kazanımı düşen üretim maliyetlerinden elde etti.    

 

2014 yılının üçüncü çeyreğinde sanayi üretimi bir önceki yıla göre yüzde 3,2 artış kaydetti. Bu artışa en büyük katkı sektörün iki önemli pazarı olan otomotiv ve inşaat’in güçlü faaliyetlerinden geldi. Hane halklarının en büyük tüketicisi olduğuotomotiv satışları yılın ilk 10 ayında 2013 yılına göre yüzde 1,4 arttı. İnşaat cephesinde ise, henüz kriz öncesi seviyelere ulaşılamamış olsa da faaliyetlerde ve fiyatlarda artış kaydedildi.  

 

  • Taşımacılık 

 

Bu yıl hızlanan küresel büyümenin ve 2015 yılı için uluslararası ticaretteki hızlanma beklentisinin desteği ile ulaştırma sektörü 2010 yılından bu yana ilk kez güçlü bir performans sergiledi. Avrupa’da taşımacılık faaliyetleri Rusya ambargosunun ve düşük fiyatlı havayollarının yol açtığı güçlü rekabetin etkilerinden zarar görürken Kuzey Amerika’da taşımacılık sektörü geçmişteki yeniden yapılanma çabalarının olumlu etkilerinden yararlandı. Eylül sonu itibariyle sadece yüzde 2,8[1] büyüyen pazar, olgunlaşma sinyalleri verirken şirketlerin kârlılık düzeyi Avrupa’da gözlenen seviyelerin üzerinde gerçekleşti. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde hızlanan büyüme, iş ve nakliye alanlarındaki talebin yeniden canlanmasına katkıda bulundu.     

 

  • Tekstil ve Hazır Giyim

 

Kuzey Amerika’da bu sektördeki büyüme, yüksek miktarda arz ve istikrarlı talebin etkisi ile yıllık yaklaşık yüzde 2 arttı ve istikrar kazandı. Dünyanın üçüncü en büyük üreticisi konumundaki bölgede pamuk hasadı yüzde 24 seviyesinde beklenen hacim artışı ile birlikte 3,5 milyon tona ulaşabilir[2].Böylelikle 2012/2013 yıllarındaki seviyelerini yakalayabilir. Amerika’daki sağlam istihdam ve tüketici harcamaları verileri sebebiyle bu sektördeki talep ivmesi Avrupa’ya göre daha olumludur. 

 

 

Batı Avrupa’ daki Dağıtım Sektörü için Uyarı

 

Batı Avrupa’da zayıf toparlanma ve Asya’da gelişen ülkelerde altyapı yatırımları ile bağlantılı sektörlerde henüz çözülemeyen kapasite fazlası sorunları, Coface’ın bu bölgeler için sektör riski değerlendirmelerinde herhangi bir değişiklik yapmamasına yol açmıştır.

 

Bununla birlikte bir sektör dikkatle takip edilmektedir. Batı Avrupa’da Dağıtım Sektörü şu an için “orta riskli” olarak değerlendirilmektedir. Sektörün “düşük riskli” olarak değerlendirildiği Kuzey Amerika ve yükselen Asya ülkelerinin aksine Avrupa’da tüketici harcamalarında uzun süredir devam eden durgunluk ve Rusya’ya belirli gıda ürünlerinin ihracatına getirilen yasak, dağıtımcıların marjlarını olumsuz etkilemektedir ve fiyatlar üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturmaktadır.  

 

2
Bu basın bültenini indir : Coface Üç Aylık Sektör Riski Değerlendirmeleri: Dünyanın üç ... (378,67 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst