HABERLER & YAYINLAR
07.11.2016
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Meksika Ekonomisi: Ufukta daha zor günler görünüyor

Meksika Ekonomisi: Ufukta daha zor günler görünüyor

  • GSYH’nın 2016 yılında yüzde 1,6 ve 2017 yılında yüzde 1,5 artması bekleniyor
  • 2013 yılında yüzde 38,3 düzeyinde olan kamu borcu 2015 yılında yüzde 42,3’e yükseldi. Yıl sonuna kadar yüzde 45’e yükselmesi bekleniyor.
  • Hükümet 240 milyar MXN bütçe kısıntısı öngörüyor (yaklaşık 12,9 milyar ABD$ veya GSYH’nın yüzde 1,2’si)
  • Kötüleşen makroekonomik görünüm açık bir şekilde mikro düzeyi de etkiliyor
  • ABD başkanlık seçimlerine yakınlığı belirsizlikler getirmeye devam ediyor

 

Belirsiz bir ekonomik görünüm

 

2016 yılının ikinci çeyreğinde, mevsim etkisinden arındırılmış faaliyet hız kaybetmiş ve bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 2,5’ten yüzde 1,5’e inmiştir. Bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,5 daralan sanayi sektörü, petrol üretimindeki düşüş imalat ve inşaat sektörlerinin karşı karşıya kaldığı zorluklar sebebiyle bu zayıf sonuca katkıda bulunan ana sektördü. Hizmet sektörü de söz konusu dönemde yavaşlamıştır ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4’e inmiştir; 2016 yılının ilk çeyreğinde bu oran yüzde 3,4 idi.

 

Temel gelir kaynaklarının giderek güç kaybetmesi bekleniyor

 

Ülkenin yeni atanan Maliye Bakanı José Antonio Meade hükümetin tasarrufları sıkılaştıracağının işaretlerini verdiği 2017 bütçesini sundu. Bütçe ile harcamalarda 240 milyar MXN’lik bir kısıntıya gidileceği duyuruldu (yaklaşık 12,9 milyar ABD$ veya GSYH’nın yüzde 1,2’si). Bu rakam 2016 yılındaki 16 milyar MXN’lik ve 2015 yılındaki 14 miyar MXN’lik kısıntı rakamlarının oldukça üzerindedir. Kısıntının büyük bir kısmı kamuya ait petrol şirketi PEMEX’e sağlanan finansmandan yapılacaktır (-5,3 milyar ABD$). Dolayısıyla, petrol şirketine yapılan yatırımların azaltılması petrol üretimini azaltacağından ve gelecekteki vergi gelirlerini düşüreceğinden dolayı hükümetin kendi ayağına kurşun sıktığı görünmektedir.

 

Bu bütçe kısıntılarına ek olarak, Meksika pesosunun bu yıl yaşadığı (yüksek ithalat fiyatlarına ve enflasyona da yol açan) sert değer kaybı tüketicilerin satın alma gücünü azaltmıştır. 61 para birimi arasında yapılan bir karşılaştırmada, Meksika pesosu Ocak – Eylül 2016 döneminde en fazla negatif değişiklik yaşayan üçüncü para birimi olarak tespit edilmiştir. (yıllık bazda %-12). Sadece İngiliz sterlini ve Arjantin pesosu Meksika pesonunu geçmiştir.

 

Kısa vadede bu zorlu ortam devam edecektir; dolayısıyla özel tüketim ile ilişkili sektörlerde ivme kaybedilmektedir. Coface ülkenin perakende ve otomotiv sektörlerinin risk notunu düşürürken, emtiaya bağlı sektörler de riskli durumdadır.

Bu basın bültenini indir : Meksika Ekonomisi: Ufukta daha zor günler görünüyor (406,82 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst