HABERLER & YAYINLAR
13.03.2018
KURUMSAL HABERLER

Çin ve Japonya’nın bölgesel ekonomik hedefleri çarpıcı bir paralellik sergiliyor

Coface’a göre, Çin ve Japonya Asya-Pasifik bölgesinde ticaret ve yatırım alanlarında birbirlerine rakip hale geliyor. Coface’ın hazırladığı “Titanların Savaşı: Çin’in yükselişi Japonya’nın Asya’daki çıkarları ile rekabeti ateşliyor” başlıklı raporu, Japonya’nın yatırımlar alanındaki öncü konumunu korumasına rağmen, Çin’in ‘Ticaretin Kralı’ olmaya devam ettiğini göstermektedir. Bununla birlikte, artan Çin yatırımları sonuçta Japon şirketlerinin bölgedeki çıkarları için bir tehdit oluşturabilir.

Ticaret ve yatırım: Japonya ve Çin arasındaki rekabet büyüyor

Japonya ve Çin, Asya’dan net emtia ithalatçısı ülkeler olmanın yanında, aynı zamanda ihraç edilmek üzere daha yüksek katma değerli ürünler yaratmak için işlenecek mekanik ve elektronik parça ve bileşenler bakımından da önemli ithalatçı konumundadırlar. Bu durum, her iki ülkenin elektronik olmak üzere küresel değer zincirlerinde önemli oyuncular olmalarından kaynaklanmaktadır. Beklendiği gibi, bu iki ülkenin Asya’ya ihracatını gerçekleştirdikleri ilk üç ürün aynıdır: Elektrikli makine ve ekipman, çelik ürünler, makine ve mekanik cihazlar. Çin küresel değer zincirinde bir sıçrama yapmayı başarmıştır ve bu sürecin devam etmesi öngörülmektedir. İki ülkenin üretim yapıları giderek birbirine benzer hale gelirken, bu durum kaçınılmaz olarak rekabetin fitilini ateşleyecektir.
Çin’in öncü Kuşak ve Yol Girişimi milyarlarca dolarlık altyapı yatırımları ile başka alanlarda yatırımlar içermektedir. Bu durum Asyalı politika yapıcıların beklentilerinin yükselmesinde bir rol oynamıştır. Bununla birlikte, Çin’den dünyaya giden yabancı doğrudan yatırım 2017 yılında yüzde 29,4’lük düşüş ile 120 milyar ABD$’na inmiştir. Bu 2009 yılından bu yana dışarı giden yabancı doğrudan yatırımlardaki ilk daralmadır. Yabancı doğrudan yatırım girişi (dünyadan Çin’e) ise yüzde 7,9 artış ile 135 milyar ABD$’na ulaşmıştır. Bu rakamlar Çin’in 2017 yılında yabancı doğrudan yatırımlar bakımından net alıcı konumunda olduğunu göstermektedir.

Bu basın bültenini indir : Çin ve Japonya’nın bölgesel ekonomik hedefleri çarpıcı bir par... (421,25 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst