HABERLER & YAYINLAR
05.12.2016
KURUMSAL HABERLER

Dünyada altı bölgede sektör değerlendirmeleri revize edildi

Dünyada altı bölgede sektör değerlendirmeleri revize edildi
Küresel sektör riskleri hassas bir dengede
 Dünya genelinde sektör eğilimleri karışık bir görünüm sergiliyor
 Kuzey Amerika’da dört sektörün değerlendirme notu düşürüldü: Perakende, tekstil/hazır giyim, taşımacılık ve kağıt/ahşap
 Batı Avrupa’da bir sektörün değerlendirme notu düşürüldü: Tarımsalgıda
 Orta Avrupa’da iki sektörün değerlendirme notu düşürülürken (inşaat veBİT*) bir sektörün notu yükseltildi (Taşımacılık)
 Orta Doğu’da bir sektörün değerlendirme notu düşürüldü: BİT
2016: Sektörlerin neredeyse üçte birinin notu düşürüldü

 

2016 yıl sonu itibariyle, şu ana kadar risklerdeki artıştan nispeten etkilenmeyen bölgeler de dahil olmak üzere sektör eğilimleri karma bir görünüm sergilemektedir. Yıl boyunca, dünyanın altı bölgesinde değerlendirilen 12 sektör arasından neredeyse yarısının değerlendirme notu değişmiştir. 23 sektörün notu düşürülürken, 10’unun notu yükseltilmiştir.

 

Bu eğilimin 2017 yılında da devam etmesi beklenmektedir. Küresel büyüme halen zayıf bir seyir izlemektedir (tahmini %2,6). Halen düşük seviyelerde olan emtia fiyatları birçok sektörde karlılığı baskılamaktadır. ABD başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanması ile ilişkili belirsizliklere, Brexit’e ve Avrupa’daki çeşitli siyasi olaylara bağlı olarak siyasi riskte yaşanan artış, gelişmiş ülkelerdeki şirketleri yatırım kararlarını ertelemeye itebilir.

 

Dördüncü çeyrekte sektör düzeyinde en fazla zayıflayan bölge Kuzey Amerika oldu

 

Bu çeyrek itibariyle Kuzey Amerika risklerdeki artışın en fazla zayıflattığı bölge konumunda. 2014 ve 2015 yıllarında şirket iflaslarında yaşanan net azalma (sırasıyla yüzde -16 ve yüzde - 12) sonrasında, rakamların 2016 yılında dengelenmesi ve 2017 yılında ise yüzde 1 ile hafif bir artış göstermesi beklenmektedir. Hanehalkı tüketimine bağlı olan sektörler büyümedeki yavaşlamadan en fazla olumsuz etkilenen sektörler olacaktır. Perakende satışlarındaki artış oranı Temmuz 2016 sonu itibariyle bir yıllık dönemde bir puan düşmüş durumdadır. 2008 finansal krizinden bu yana temel borç verme oranlarında Aralık ayında yapılması beklenen ikinci artış, kredilerin maliyetini arttıracak ve yoksul hanehalklarında satın alma alışkanlıklarını etkileyecektir.

Bu basın bültenini indir : Dünyada altı bölgede sektör değerlendirmeleri revize edildi (501,14 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst