HABERLER & YAYINLAR

YENİ NE VAR?

05.08.2019

Tüm Haberler

11.07.2019
KURUMSAL HABERLER

Asya Şirket Ödemeleri Anketi 2019: Ticaret savaşının doğurduğu sıkıntılı ortamda ödeme eğilimleri kötüleşiyor

Coface’ın 2019 Asya Şirket Ödemeleri Anketi, dokuz ülke ekonomisindeki (Avustralya, Çin, Hong Kong, Hindistan, Japonya, Malezya, Singapur, Tayland ve Tayvan) 3.000’den fazla şirketi kapsamıştır. Ankete dâhil edilen şirketlerin yüzde 63’ü 2018 yılında ödemelerde gecikme yaşadığını belirtmiştir. Ödemelerdeki ortalama gecikme süresi 2017 yılında 84 gün iken 2018 yılında 88 güne yükselmiştir. Ödemelerdeki gecikme süresinin en uzun olduğu ülkeler Çin, Malezya ve Singapur olurken, gecikme süresinin en uzun olduğu sektörler enerji, inşaat ve bilgi ve iletişim teknolojileri olmuştur.

Daha Fazlasını Oku
09.07.2019

Coface'ın siyasi risk değerlendirmesi: Afrika kıtasında sıcaklık artıyor

Yakın gelecekte herhangi bir durma sinyalinin görülmediği çok sayıda çatışma, terör, sosyal ve siyasi gerilimlere sahne olan Afrika kırılganlıklar ve istikrarsızlaşma yaşamaya devam edecek.

Afrika kıtasında yer alan ülkeler onlarca yıldır düzenli olarak farklı yoğunlukta ve özellikte çatışmalardan etkilenmekte, bunun sonucunda yatırımlarda ve ticaret akışlarında yaşanan azalmalar kıtadaki bazı ülkelerin kalkınma süreçlerini geciktirmektedir. Coface, siyasi risklere ilişkin son panorama yayınında Afrika kıtasını mercek altına alıyor ve sadece çatışmalara ilişkin son trendleri değil aynı zamanda bölgenin ekonomik kalkınmasını etkileyen istikrarsızlık risklerini de inceliyor.

Daha Fazlasını Oku
09.07.2019

Coface Barometre – Ticaret gerginlikleri yeniden küresel ekonominin en önemli gündem konusu

ABD-Çin ticaret savaşı, zorluklarla mücadele eden otomotiv sektörü, yükselen ekonomilerde yavaşlayan büyüme... 2019 yılının ikinci çeyreği küresel bir ekonomik yavaşlamaya sahne oldu

Bu yılın ilk yarısı için dünya ticaretindeki düşüş teyit edildi ve Coface barometresine göre yılın ikinci yarısı için hafif bir toparlanma beklense de ticaret hacminde bir önceki yıla göre yüzde 0,7’lik bir azalma öngörülmektedir. 2018 yılında yüzde 3,1 olarak kaydedilen küresel ekonomik büyüme oranının 2019 için yüzde 2,7’ye inmesi ve daha sonra 2020 yılında aynı seviyelerde kalması beklenmektedir. Bu bağlamda, Coface ülkelerin çoğunluğunda bu yıl şirket iflaslarında1 artış beklemektedir.

Daha Fazlasını Oku
26.06.2019

Doğal Gaz: Yükseliş ve çöküş arasında dalgalanma

Doğal gaz piyasası yükseliyor ve orta vadede de yükselmeye devam edecek, ancak birçok faktör daha az umut vaat eden bir geleceğe işaret ediyor.

Son zamanlara kadar doğal gaz en temiz fosil yakıt olarak kabul edilmekteydi ve tüm göstergeler doğal gaz talebinde ve üretiminde artış olacağını gösteriyordu.
Ayıca piyasa hızlı bir değişimden geçiyor ve yenilenebilir enerji kaynakları giderek daha popüler hale geliyor. Böylece fosil yakıtların ekonomik açıdan uygun alternatifleri oluşuyor.

Daha Fazlasını Oku
26.06.2019

Fas: Ödemelerdeki gecikme durumu iyileşiyor ancak gecikme süreleri halen çok uzun

Coface'ın Fas’ta ödeme vadeleri ile ilgili olarak gerçekleştirdiği dördüncü anket hafif bir iyileşmeye rağmen halen kaygı verici olan bir tablo ortaya koyuyor.

Coface Fas’taki şirketlerin ödeme davranışlarına ilişkin dördüncü anket çalışmasının sonuçlarını açıkladı. 2019’un başlarında gerçekleştirilen anket Fas’taki çeşitli ekonomik aktörler arasında ödeme vadeleri ve gecikmeleri ile ilgili gelişmeleri izlemeyi, amaçlamaktadır.

Daha Fazlasını Oku
31.05.2019

Fransa’da şirket iflasları: Mikro işletmeler dalganın en dip noktasında

Sarı yelekliler hareketi yılın ilk aylarında şirket iflasları üzerinde güçlü bir etki yaratmaz iken, mobilizasyondaki azalma ve ekonomik büyümedeki dayanıklılık Mart ve Nisan aylarında Fransız şirketlerinin sağlığı üzerinde olumlu bir etki yarattı.

Daha Fazlasını Oku
27.05.2019

Taklitçilikten erkenciliğe: Çin’in 5G iddiasına ilişkin değerlendirme

Çin 5G yaklaşımını eşgüdümlü hale getirdi ve daha şimdiden bazı başarılar elde etmeye başladı. Ancak Çin özellikle yüksek kaliteli ürünler olmak üzere halen ithalata bağımlı ve bu durum sektörü korumacı tehditlere karşı savunmasız bırakıyor. Öte yandan, Çinli şirketler tarafından 5G şebekelerinin kullanılmaya başlaması birçok alıcı ülke tarafından bir siber güvenlik riski olarak algılanmaktadır. ABD Huawei marka cihazları yasaklıyor ve müttefiklerine de aynısını yapmaları için baskı yapıyor; bu durum Çin’in 5G teknolojisinin gelecekte büyümesini sınırlayabilir.

Daha Fazlasını Oku
14.05.2019
KURUMSAL HABERLER

Akdeniz ve Afrika Bölgesinin Yönetiminde Görev Değişikliği:Emre Özer Akdeniz ve Afrika Bölgesine CFO olarak ve Ali GençtürkCoface Türkiye...

Coface Ali Gençtürk’ü Coface Türkiye’ye vekâleten Genel Müdür olarak atadı. 2012 yılında Müşteri İlişkileri Direktörü olarak Coface’ta göreve başlayan Ali Gençtürk 2015 yılında Ticari Gruptan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştı. 9 Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Ali Gençtürk 1 Mayıs 2019 itibariyle Coface Türkiye Genel Müdürü olarak göreve başladı. Ali Gençtürk, Akdeniz ve Afrika Bölgesi’ne CFO olarak atanan Emre Özer’in yerine göreve geldi.

Daha Fazlasını Oku
18.04.2019

Orta Asya, Çin ve Rusya: Üç yönlü bir ortaklık sebebi

Yeni İpek Yolunun (Kuşak ve Yol veya B&R) iki kolu üzerinde yer alan Orta Asya, Çin ve Avrupa için hem bir ticaret ortağı rolüne, hem de bir giriş kapısı konumuna sahip. Rusya’nın bölge ülkelerinden gelen insanları barındırma, askeri üsler açma ve kültürünü yayma yoluyla uzun süredir bölge üzerinde oluşturduğu etki de dikkat çekiyor. Şu an için Çin ve Rusya Batılı fikirlere karşı çıkma ve radikal İslam’ın yayılmasına karşı gösterdikleri mücadele bakımından birbirleriyle yakınlaşmak için sebepler bulabiliyorlar. Ancak Çin’in bölgede koridor inşası için en büyük finansman sağlayıcısı olması güç dengesini yakın zamanda değiştirebilir.

Daha Fazlasını Oku
18.04.2019

Sanayi döngüsündeki darboğaz Avrupa ve Kuzey Amerika’daki kimya sektörü şirketlerini etkiliyor

Küresel ekonomideki yavaşlama sinyalleri artmaya devam ediyor
2019 yılında ülkelerin üçte ikisinde iflasların sayısı artacak (Batı Avrupa’da yüzde 3’ün üzerinde)
Avrupa ve Kuzey Amerika’daki kimya sektörü otomotiv sektöründeki fırsatların azalmasından olumsuz etkileniyor
Değerlendirmelerde iyileşmeler orta Doğu’da yoğunlaşıyor; örneğin Suudi Arabistan’ın notu (B)’ye yükseltildi

Daha Fazlasını Oku
12.04.2019

Beş yıldır uygulanan Modinomi politikalarına rağmen, ekonomik kırılganlıklar Hindistan’ı zorlamaya devam ediyor

Narendra Modi 2014 yılında Başbakanlık için aday olduğunda, büyümeyi desteklemek amacıyla Hindistan’ın sanayi sektörünün rekabet gücünü arttırmayı vaat etmişti. Modi şimdi de 11 Nisan ve 19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek Hindistan genel seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olacak. Ekonomi şu anda 2014 yılına göre daha iyi, ancak Modi’nin devraldığı yapısal kırılganlıkların çoğu bugün de Hindistan’ı etkilemeye devam ediyor ve ekonomik reformlar bakımından sergilenen karışık performans Modi için duyulan heyecanı söndürüyor.

Daha Fazlasını Oku
05.04.2019
KURUMSAL HABERLER

Meksika ve Brezilya enerji politikalarında ayrışıyor

• Küresel petrol piyasasında yüksek düzeydeki oynaklıklar 2019 yılına damgasını vuracak
• Coface tahminlerine göre Brent ham petrol fiyatı 2019 yılında ortalama 65 dolar olacak
• Meksika’da Pemex’in şu anda karşı karşıya olduğu finansal sıkıntılar kontrol altına alınamayabilir
• Brezilya’nın petrol politikasının orta vadede olumlu bir zincirleme etki yaratması bekleniyor

Daha Fazlasını Oku
01.04.2019

Coface Yunanistan’da alacak sigortası ürününü hizmete sundu

Yerel şirketler Coface’ın risk önleme ve alacakların korunması alanındaki uzmanlık birikiminden yararlanabilecek.

Umut vaat eden yeni piyasalarda büyüme hedefi doğrultusunda, Coface ticari alacak sigortası ürününü Yunanistan’da hizmete sundu. Coface böylece dünya genelinde milyonlarca şirketin kredi değerliğinin izlenmesi konusundaki uzmanlığını sunarak ve ticari işlemlerini koruyarak Yunan işletmelere desteğini güçlendirebilecektir.

Daha Fazlasını Oku
22.03.2019
KURUMSAL HABERLER

Çin ödemeler Anketi 2019: Büyümenin hız kaybetmesi ile gecikme

2018 yılı Çin için nispeten zorlu bir yıl oldu. Büyüme hızı yavaşlayarak yüzde 6,6’ya indi ve 2019 yılında daha da yavaşlaması bekleniyor (Coface tahminlerine göre yüzde 6,2). Sonuç olarak, Coface anketine katılan 1.500 Çinli şirketin yüzde 59’u 2019 yılında ekonominin iyileşmeyeceğini düşünüyor; bu 2003 yılından bu yana kaydedilen en yüksek oran oldu. Ödemelerdeki gecikmelere ilişkin durum da kötüleşmiştir. Çin’deki şirketlerin yüzde 62’si 2018 yılında ödemelerde gecikme yaşadığını ve katılımcıların yüzde 40’ı gecikme sürelerinin uzadığını bildirmiştir (bu oran 2017 yılında sadece yüzde 29 idi).

Çinli şirketlerin yüzde 59’u 2019 yılında ekonominin iyileşmeyeceğini düşünüyor; bu 2003 yılından bu yana kaydedilen en yüksek oran.

Daha Fazlasını Oku
12.03.2019

Polonya Ödemeler Anketi 2019: Şirketlerin yüzde 99’u ödemelerde gecikme yaşıyor

2018 yılında, Polonya 2011 yılından bu yana kaydettiği en yüksek büyüme oranı olan yüzde 5,1’lik büyüme performansı ile ekonomik toparlanmada en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Bu olumlu makroekonomik ortama rağmen, ödeme gecikmelerinin Polonya piyasasında standart bir uygulama olmaya devam ettiği görülüyor. Coface anketine katılan Polonyalı şirketlerin neredeyse yüzde 99’u ödemelerde gecikme yaşamıştır. On şirketten sadece biri ödemeleri zamanında aldığını bildirmiştir

Ödemelerdeki ortalama gecikme süresi azalıyor ancak sektörler birbirleri arasında farklı bir tablo sergiliyor

Daha Fazlasını Oku
26.02.2019
KURUMSAL HABERLER

Türkiye ekonomisi: İç talep yavaşlamaya devam ediyor ancak liranın değer kaybı ihracatı destekledi

• Yüksek faizler, TL’deki değer kaybının neden olduğu yüksek enflasyon iç talebin yavaşlamasına neden olurken özellikle otomotiv sektörü başta olmak üzere ihracat, ekonomi için kilit bir gelir kaynağı oluşturuyor
• İhracatçıların esnekliği avantaj oluşturuyor, devlet desteği önem taşıyor.

Daha Fazlasını Oku
05.02.2019
KURUMSAL HABERLER

Coface 2019 Ülke Riski Konferansı

2019 yılında işletmeler için iki gizli tehlike: Ekonomik gerileme ve siyasi riskler

Coface ülke ve sektör riskleri ile ilgili yıllık konferansında 2019 yılında dünya ekonomisinde beklenen önemli eğilimlere ilişkin öngörülerini işletmeler ile paylaşacak.

Avrupalı şirketler için kredi risklerinde artış Artan siyasi riskler, emtia fiyatlarındaki, yüksek oynaklıklar ve arz kısıtları gibi giderek artan sayıda tehlike 2018 yılının sonlarından itibaren dünyanın büyüme hızını yavaşlatmaya başladı ve 2019 yılına ilişkin görünümün üzerine gölge düşürdü (2017 ve 2018 yıllarındaki yüzde 3,2’nin ardından 2019 için yüzde 3). Ekonomik eğilimlerde daha önce görülenin tersine, bu kez Batı Avrupa Amerika Birleşik Devletleri’nden önce zayıflamıştır. Coface, analize dahil edilen 26 Avrupa ülkesinden 20 tanesinde işletme iflaslarının sayısının artmasını beklemektedir; (Avro Bölgesinde yüzde 1,2 Orta Avrupa bölgesinde ise yüzde 6,5 oranında) İşletmelerin kredi risklerindeki bu artış konjonktürel bir yavaşlamadan ve devam etmekte olan siyasi belirsizliklerden kaynaklanmaktadır.

Daha Fazlasını Oku
20.12.2018

Asya’da likidite sıkışıklığı artıyor ancak 2019 için durum o kadar da vahim değil

Asya 2018 yılında sıkılaşan küresel likidite sonrasında baskı altında. Coface’ın fon çıkışlarına karşı göreceli kırılganlık düzeyini ölçen endeksi Asya’da farklılaşmanın arttığını ortaya koyuyor. Güçlü temelleri olan birkaç pazar, proaktif para politikaları ve bol miktardaki mali koruyucuları sayesinde çıkışlara karşı dayanabilecektir ancak diğerleri baskı altında olmaya devam edecektir. Her şeyden öte, reel dış pozisyonun göreceli sürdürülebilirliği en önemli faktör olacaktır. Ayrıca, esnek döviz kuru rejimi olmayan ülkeler kur dalgalanmalarının etkilerinden korunmak için mücadele etmek zorunda kalacaktır.

Daha Fazlasını Oku
27.11.2018
KURUMSAL HABERLER

2019 yılında Fransız şirketlerin durumu: İflaslarda artış kaydedildi ancak yükselen marjlar yavaşlayan küresel ticaretin etkilerini hafifl...

İki yıllık iyileşme döneminin ardından, iflaslar artış kaydetmiştir ve bu eğilimin 2019 yılında da devam etmesi beklenmektedir (tahmini artış %0,8)
Bu artış eğilimi temel olarak gelirleri 500.000 avronun altındaki mikro işletmeleri etkilemektedir
Fransız şirketlerin hayal kırıklığı yaratan ihracat performansının sebeplerinden birisi marj oranlarını yükseltme tercihleridir
Bu durum otomotiv, ilaç, havacılık ve gıda gibi önemli ihracat sektörlerinin çoğu için geçerlidir
Marjlardaki bu toparlanma 2019 yılında yavaşlayan küresel ticaretin etkilerinin hafifletilmesinde bir avantaj sağlayacaktır

Daha Fazlasını Oku
19.11.2018

Çin’de KOBİ’ler: Parasal genişleme kredi baskısını azaltmak için yeterli olmayacak

Çin ekonomisindeki risk değerlendirilirken yapılan tartışmaların önemli bir bölümü büyük ölçekli Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) veya büyük özel sektör grupları üzerinde odaklanmıştır. Ancak Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri (KOBİ) etkileyen ters rüzgârlar göz ardı edilmemelidir. KOBİ’ler ABD ile ortaya çıkan ticaret savaşlarının ortasında ve hızla kötüleşen finansman koşulları karşısında işletme sermayesi ve uzun vadeli büyüme ihtiyaçlarını karşılamak için finansal kaynaklara erişim mücadelesi vermektedir. Çin ekonomisindeki önemleri göz önüne alındığında, politikacıların KOBİ’lerin zayıf halka haline gelmelerini önlemek için bazı önlemler almaları muhtemeldir. Bu yönde alınabilecek bazı önlemler faydalı olacaktır: İhtiyatlı mali teşvik önlemleri, gölge bankacılığın düzenlenmesine ilişkin rasyonel bir yaklaşım, yeterli risk getirisi tahsis eden risk değerlendirme prosedürlerini ödüllendirmek için daha piyasa bazlı faiz oranlarına geçiş.

Daha Fazlasını Oku
Üst
  • Turkish