HABERLER & YAYINLAR
31.03.2016
ÜLKE RİSKLERİ VE EKONOMİL ÇALIŞMALAR

Coface ülke riski değerlendirmelerinin üç aylık güncellemesi

Yılın ilk aylarında yüksek gerilim

 Küresel ekonomi "Japonyalaşıyor": Aşırı genişlemeci para politikalarına rağmen küresel büyüme düşük seviyede
 Finansal piyasalardaki nakit fazlası volatiliteyi yoğunlaştırıyor
 Artan üç risk: Çin’deki yavaşlama, düşük petrol fiyatları ve artan siyasibelirsizlikler
 Bu gelişmelere dayalı olarak, Coface bu çeyrekte yedi ülkenin risk değerlendirme notunu düşürdü

 

Belirsiz sonuçların öne çıktığı bir uluslararası senaryo

 

Yükselen ülkeler bu yılın başlarında hafif bir toparlanma kaydetmelerine rağmen (Coface 2010’daki yüzde 7,2 ve 2015’teki yüzde 3,4’lük büyüme oranlarının ardından 2016 için yüzde 3,9’luk bir büyüme öngörüyor), gelişmiş ülkelerdeki yavaşlama (2016 için yüzde 1,7’lik büyüme öngörülüyor) küresel ekonomisinin dengesini şimdiye kadar hiç olmadığı düzeyde tehdit ediyor. Büyümenin bu yıl yüzde 2,7’yi geçmesi olası görünmüyor.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde, genel olarak sağlıklı bir ekonomik görünüme karşın, bazı kırılganlıklar mevcuttur. Yüksek istihdam ve hanehalkı tüketim seviyelerinin yardımı ile hizmet sektörü iyi bir performans sergilerken, güçlü dolar sanayi sektörünü olumsuz etkiliyor. İngiltere Avrupa Birliği’ndeki geleceği ile ilgili belirsizlikler yaşıyor ve bu durum finansal piyasaların volatilitesini arttırırken güven endekslerini baskılıyor. İç talep, iyileşen istihdam piyasası ve uygun kredi koşulları Avro bölgesini sürüklüyor. Yunanistan, Portekiz, İspanya ve İrlanda’da şirketlerin güven düzeyi düşük ve özellikle siyasi risklerin artışı ile birlikte bu durum büyümeyi kısıtlıyor (2016 yılı için yüzde 1,6 öngörülüyor).

 

Coface’ın tahminlerinin altında argümanları etkileyen birkaç tehdit şöyle sıralanabilir: Dünya ekonomisinde Japonya’nın aşırı genişlemeci para politikalarına rağmen düşük büyüme, volatil finansal piyasalar ve sıfır enflasyon baskısı gibi ekonomik özellikler.

 

Japonya ekonomisi düşük tüketim düzeylerinden de etkilenmektedir. Bu yılın başlarında yenin değer kazanması ve uygulanan Abenomi girişimlerinin etkisiz kalması, Bank of Japan’ın negatif faiz oranları kabul etmesine yol açmıştır. Ülkeyi Ocak 2016’da negatif izlemeye alan Coface, Japonya’nın değerlendirme notunu A2’ye düşürmüştür.

 

Gerilimler ve belirsizlikler risklerin artmasına yol açtı

 

 Çin’deki yavaşlama ve düşük petrol fiyatları

 

Çin Merkez Bankası’nın, Coface’ın 2016 yılı için yüzde 6,5’lik büyüme tahminini destekleyen bir şekilde zorunlu karşılıklarını azaltması ile birlikte, daha önemli düzeylerde bir yavaşlama yaşanması riski devam etmektedir. Buna paralel olarak, petrol fiyatlarındaki düşüş petrol ihraç eden ülkeler için bütçe sıkıntıları doğurmuştur. Bütçe açıkları giderek daha hızlı bir şekilde artmakta ve hidrokarbon segmentindeki faaliyetleri olumsuz dış etkilerden etkilenmektedir. Bu faktörler bazı ülkelerin değerlendirme notlarının düşürülmesine ve bazı ülkelerin negatif izlemeye alınmasına yol açmıştır.

 

 Malezya (yeni değerlendirme notu A3) düşük hammadde fiyatlarından ve 1MBD ulusal varlık fonu skandalından etkileniyor. Yüksek hanehalkı borcu ve düşük dış talep ile birlikte yatırımcı güveni de etkilenmiş durumda. Ülkenin artan siyasi riskleri sorunu daha da ağırlaştırıyor.

 Umman (yeni değerlendirme notu A4) düşük petrol fiyatları sebebiyle bölgedeki en kırılgan ekonomilerden birisi. Ülkenin kısa vadedeki üretim kapasitesi sınırlı ve 2015 yılında petrol geliri (kamu gelirlerinin neredeyse yüzde 85’ini oluşturmaktadır) yüzde 36,3 oranın da azaldı.

 Kazakistan’ın (yeni değerlendirme notu C) Çin’e ihracatı yavaşladı ve ülke aynı zamanda Rusya’daki resesyon ve düşük petrol fiyatlarından da etkilendi.

 Suudi Arabistan’ın (değerlendirme notu A4, negatif izlemeye alınmıştır) kamu açıkları arttı. Fiyatlar düşük seviyede ve şirket güven endeksleri kötüleşmeye başladı.

 Şimdiye kadar Kuveyt (değerlendirme notu A2, negatif izlemeye alınmıştır) daha az ölçüde etkilendi. 2016 yılında kamu ve dış ticaret hesapları kötüleşebilir.

Bu basın bültenini indir : Coface ülke riski değerlendirmelerinin üç aylık güncellemesi (547,76 kB)

İLETİŞİM


Verda YAKAR

TEL: +90 (216) 251 99 10
verda.yakar@coface.com 

Üst